Vissza-------------------------------- Tartalomhoz

Levesek

Vázlat:
Birkahúsleves angyalgyökérrel, dióval
Burgonyakrémleves dióval
Céklaleves diós sűrítéssel
Csirkehúsleves dióval
Csirkeleves vesebetegeknek
Dióleves
Dióleves 2
Diós gombakrémleves
Édeskömény leves dióval, sajttal
Galambleves dióval
Harcsó
Harcsó csirkéből
Harcsó marhahúsból
Harcsó hagyományosan
Harcsó tokhalból
Hideg paradicsomleves dióval
Hideg uborkaleves dióval
Paprikakrémleves dióval
Sütőtökleves
Sütőtökleves pirított dióval
Tarator
Tarator2
Tarkabableves dióval
Tökleves
Zellerkrémleves dióval

BIRKAHÚSLEVES ANGYALGYÖKÉRREL, DIÓVAL
(tajvani kínai recept)

Hozzávalók 8 személyre:
20 dkg zsírmentes birkahús
10 dkg dióbél
2 dkg angyalgyökér
csipetnyi pirospaprika Kép helye
5 szem ehető piros kínai gyöngy (juju)
1 ánizsmag
1 szelet szárított narancshéj
1 zöldhagyma
2 köteg friss gyömbér

1/2 csésze rizsbor
8 csésze húsleves, leveskockából

Az angyalgyökér (Angelica sinensis) az egyik leggyakrabban használt kínai gyógynövény.

A leveskockából készített húslevesbe helyezzük a birkahúst, és zöldhagyma, gyömbér hozzáadásával erős lángon felforraljuk. Amikor forr, a habját leszedjük, és további tíz percig forraljuk.

A dióbelet nem aprítjuk fel, hanem felesen tesszük a levesbe, együtt az angyalgyökérrel, ánizsmaggal, narancshéjjal, ha be tudtuk szerezni, a kínai gyönggyel és a pirospaprikával. Közepes lángon addig főzzük, amíg mintegy egyharmada el nem fő. Ekkor levesszük a tűzről.

A levesbe öntjük a rizsbort, és ízlés szerint megsózzuk.

Ennek a levesnek, minden kínai ételnek, komoly gyógyhatása is van. Alacsony vérnyomás ellen jó, gazdagítja a vért, de mindenek előtt a nők számára ajánlott.

Kép helye BURGONYAKRÉMLEVES DIÓVAL
(perui recept)

Hozzávalók 2 személyre:
2 csésze főtt krumpli, meghámozva, pürévé törve
lefagyasztott szalmaburgonya
3/4 csésze darabos dióbél
1/4 csésze tejszín
10 dkg krémsajt
3 csésze tej
1 fej hagyma
csipetnyi szerecsendió
3 kanál vaj
1/3 csésze apróra vágott kaporlevél
1 evőkanál csirkehúsleves sűrítmény, leveskockából
só, bors

A krumplipürét a szokásos módon, 1 pohár tejjel, két kanál vajjal készítjük.

Keverjük össze a dióbél nagyobb részét a felvagdalt hagymával, a krémsajttal, a tejszínnel és 1/2 csésze langyos tejjel. Keverjük hozzá a csirkehúsleves-sűrítményt is. Ízesítsük szerecsendióval, kevés borssal, kaporral. Végül a krumplipürével is keverjük össze.

Egy edényben olvasszunk fel egy kanál vajat, öntsük hozzá a maradék tejet, és gyenge lángon ebben melegítsük burgonyás keverékünket. Kóstoljuk meg, kell-e ízesíteni. Öt percnyi forralás elég. Krémleves állagú legyen.

Közben a lefagyasztott szalmaburgonyát sütjük ki bő olajon, aranyszínűre. Kiszedjük az olajból, és papírra helyezve az olajat felitatjuk a burgonyáról. Az olajban a maradék dióbelet pirítjuk meg, kevés sóval, majd azt is kiszedjük. A szalmaburgonyát is, a pirított dióbelet is a burgonyakrém-levesre tesszük. Így tálaljuk, de előtte még ízlés szerint petrezselyemmel, kaporral is díszítjük.

Kép helye CÉKLALEVES SZARDELLÁS-DIÓS SŰRÍTÉSSEL
(francia recept)

Hozzávalók 6 személyre:
1,2 kg (3 közepes méretű) cékla, szárastól, levéllel együtt
1 evőkanál étolaj
1 fej hagyma, szeletekre vágva
kevés só, bors
5 dkg (félcsészényi) dióbél
8 db szardella (konzervből, leöblítve)
további 2 evőkanál étolaj

A céklákról vágjuk le a levelet, öblítsük le, daraboljuk fel, tegyük félre. A céklákat hámozzuk meg, és vágjuk vastag szeletekre.

Egy nagyobb lábasban egy kanál olajon pirítsuk meg a hagymát. Tegyük bele a céklát, sózzuk meg. Kavargatva pároljuk 5-10 percig. Töltsük fel 4 csésze vízzel, (esetleg húslevessel), forraljuk fel, fedjük le, és főzzük további háromnegyed óráig, amíg a cékla meg nem fő. Kavarjuk meg többször. Közben, félóra elteltével tegyük bele a vagdalt céklalevelet is.

Amíg a cékla fő, készítsük el a szardellás-diós sűrítést. Robotgépben két kanál olajjal daráljuk össze a szardellát a dióval. Addig dolgozzunk rajta, amíg sűrű paszta állagú nem lesz. Ha túl sűrűnek találjuk, kevés olajjal hígíthatjuk. Amikor kész, egy kisebb tálba tegyük át.

A megfőtt céklát mixerrel pürésítsük el. Ízesítsük borssal, és még sózhatjuk is.

Merjük a céklalevest egyéni tálkákba, és tegyük az asztalra a diós pasztát is. Egy-egy bő kanállal ajánlott szedni belőle a levesbe.

Kép helye CSIRKEHÚSLEVES DIÓVAL
(grúz recept)

Hozzávalók 4 személyre:
1 csirke
20 dkg hagyma
2 evőkanál apró darabos dióbél
petrezselyemzöld
ecet, só, bors

A csirkét daraboljuk fel, kb. 10 darabra.

A hagymát vagdaljuk össze, és keverjük össze az ugyancsak vagdalt petrezselyemzölddel. Keverjük hozzá az apró dióbelet, majd sózzuk, borsozzuk.

A hagymás-diós keveréket és a húsdarabokat váltakozva rakjuk fazékba, és csak annyi vizet töltsünk rá, hogy elfedje. Savanyítsuk ecettel, és főzzük készre. Közben időnként kavarjuk meg.

Tálaláskor vagdalt zöldfűszerrel szórjuk meg.

Kép helye CSIRKELEVES VESEBETEGEKNEK
(kínai recept)

Nemcsak vesebetegeknek ajánlott ez a gyógyhatású kínai leves, hanem azoknak is, akik gyakori vizeletürítésben szenvednek. A dióbél - mint a dióbél gyógyhatásával foglalkozó fejezetben is olvashattuk - a kínaiaknál vesegyógyszer.

Hozzávalók:
25 dkg dióbél
Kép helye 25 dkg (bőr- és zsírmentes) csirkehús
25 dkg szárított mandarinhéj
3 dkg Eucommia-kéreg

Most álljunk meg egy pillanatra. Mi is az az eucommia? Nem egy különlegesség, Kínában széltében elterjedt fa, magyar neve szillevelű gumifa, kínai neve duzhong vagy más átiratban tu chung. Magyarországon is megtalálható arborétumban, például az erdőtelki arborétumban is.

De ott nem szabad a kérgét megvágni. Legegyszerűbben úgy szerezhetjük be, ha bármelyik kínai kereskedőt megkérjük, hozasson már Kínából egy kevés gumifa-kérget. Némi készpénzért biztosan meghozatják.

Kép helye A többi hozzávaló beszerzése nem okozhat gondot. Dióbél mindig van minden rendes háztartásban, csirkehús is, és ha nem dobjuk ki, hanem megszárítva eltesszük a mandarin héját, az is megvan ingyen.

A hozzávalókat felaprítjuk, majd 3 l vízben félórán át kell főzni. Félóra elteltével a lángot takarékra állítjuk, és enyhén forraljuk további három órán át.

Végül megsózzuk, és mint a csirkehúslevest szoktuk, jó étvággyal megesszük.

DIÓLEVES (francia recept)

Hozzávalók 4 személyre:
15 dkg dióbél
1 gerezd fokhagyma
1 db szárnyas leveskocka
1 l víz
1,5 dl tejszín
só, bors

A dióleves nem idegen a magyar konyhától, 17.-18. századi hazai szakácskönyvek már foglalkoznak vele. Aztán, sajnos, nálunk kiment a divatból.

Az összevágott dióbelet keverjük el az apróra vágott fokhagymával, és a leveskockával együtt dobjuk a vízbe. Forraljuk fel. Adjuk hozzá a tejszínt, jól keverjük fel, sózzuk, borsozzuk.

DIÓLEVES (grúz recept)

Hozzávalók 4 személyre:
16 dkg dióbél
2 fej közepes hagyma
1 evőkanál liszt
1 kávéskanál 3 %-os almaecet
5 dkg vaj
3 tojássárgája
1 köteg petrezselyemzöld
kevés zöld koriander és kapor

A dióbelet mozsárban törjük össze, vagy ledaráljuk. A hagymát apróra vágjuk, és a dióbéllel együtt fazékba tesszük. Kevés vízzel rövid ideig pároljuk.

1,5 liter vízbe belekeverjük a lisztet és az ecetet. Megforrósítjuk, és mielőtt forrna, összeöntjük a párolt hagymával, dióbéllel. Megsózzuk, majd a forrástól számított 10-15 perc múlva hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet, a koriandert, kaprot, és amint újból felforrt, levesszük a tűzről. A levesestálban elkeverjük a tojássárgákat, és állandó keverés mellett ráöntjük a levest. Meghintjük apróra vágott petrezselyemzölddel, és tálalás előtt még ráadjuk a vajat.

Kép helye DIÓS GOMBAKRÉMLEVES
(angol recept, Delia Smith receptje)

Hozzávalók 8 személyre:
2,5 dkg szárított vargánya
5 dkg vaj
11 dkg friss vagy konzerv csiperke, felvagdalva
2 db közepes sárgarépa, felvagdalva
2 db zellergumó, felvagdalva
1 közepes hagyma, felvagdalva
1 póréhagyma, felvagdalva
2 babérlevél
Kép helye 1 csapott kávéskanál friss kakukfű
1 csapott kávéskanál friss zsálya
2 gerezd fokhagyma

további 22 dkg csiperkegomba
12 dkg darált dióbél
3 dkg vaj
0,8 dl tejföl vagy tejszín
0,8 dl száraz sherry
1/2 kávéskanál citromlé
só, bors

Tegyük a szárított gombát 3 dl forró vízbe, és áztassuk benne félórán át. Közben egy nagy fazékban olvasszuk fel az 5 dkg vajat, és pároljuk meg rajta együtt a 11 dkg gombát, az előkészített zöldségeket, fűszereket és az eldörzsölt fokhagymát. Gyenge lángon addig kavargassuk, amíg a vaj szemmel láthatóan mindet be nem vonja. Ekkor tegyük hozzá a beáztatott gombát, az áztatólével együtt, és öntsük fel 2 l forró vízzel. Némi só hozzáadása után forraljuk fel, majd egészen gyenge lángon inkább csak pároljuk, mint főzzük, egy órán át.

Egy óra elteltével a levest szűrjük át egy másik fazékba. A zöldségek közül vegyük ki a babérleveleket, a többi párolt zöldséget háztartási robotgépben dolgozzuk pürévé. Kevés leves-levét is öntsünk hozzá, hogy sima állagú pürét kapjunk. Öntsük a pürét a leves többi levéhez, és kavarjuk egyenletesre, krémleves állagúra.

Törüljük ki az első fazekat egy papírtörlővel, és tegyük vissza a tűzhelyre 3 dkg vajjal. A 22 dkg-nyi gombából a négy legszebb fejet egészben, a többi gombát pedig felvagdalva enyhén, 5 percig pároljuk meg rajta.

Töltsük a párolt gombát a krémlevesbe, de a négy egész fejet tegyük félre. Keverjük a levesbe a darált dióbelet is. Kóstoljuk meg, ízesítsük sóval, borssal, és főzzük együtt 10 percig.

Közben vegyük elő legélesebb késünket, és a négy gombafejet vágjuk egészen vékony szeletekre. Ezekkel a szeletekkel díszíthetjük krémlevesünket. A tejfölt (tejszínt), sherryt és citromlevet a kész, tálba mert leves tetejére öntjük, dekoratív díszítésként. És a párolt, szinte még nyers gombaszeleteket is.

Édeskömény-leves Kép helye ÉDESKÖMÉNY LEVES DIÓVAL, SAJTTAL
(amerikai recept, Christine Leopold pályázatnyertes receptje)

Hozzávalók 4 személyre:
1 nagyobb gumó édeskömény, negyedekre vágva
2 evőkanál étolaj
1 fehér póréhagyma, felvágva
1 tányér burgonya hámozva, kockákra vágva
2 csésze csirkehúsleves
2 evőkanál száraz sherry
1 pohár sör
1 csésze durvára vágott, pirított dióbél
1 csésze elmorzsolt márványsajt
1 citrom apróra vágott héja
1 evőkanál elmetélt metélőhagyma
só, bors

Melegítsük elő a sütőt. Az édeskömény negyedeket egy kanál étolajon addig süssük, amíg aranybarnák nem lesznek, ez kb. 15-20 perc alatt következik be. Sütés előtt ízlés szerint sózzuk, borsozzuk meg.

Egy közepes méretű edényben a másik kanál olajon tegyük fel pirulni a póréhagymát közepesnél kisebb lángon, állandóan kevergetve. Fedjük be az edényt, és hadd párolódjon öt percig, amíg áttetsző nem lesz. Ekkor öntsük bele a burgonyát és a húslevest, és forraljuk fel. Ha forr, takaréklángon főzzük tovább, amíg a burgonya meg nem fő. Ez kb. 20 perc. A burgonyából keverjünk egyenletes pürét.

Hagyjuk az édesköményt kihűlni. Ha már nem túl forró, vágjuk kisebb, mintegy 2,5 cm-es csíkokra. Adjuk hozzá a burgonyás keveréket, a sherry-t és annyi sört, hogy megkapjuk a leves kívánt állagát. Keverjük bele a dióbelet is, és kóstoljuk meg. Ha még kell, sózhatjuk, borsozhatjuk.

A márványsajt-darabokat és a citromhéjat a kész levesbe tegyük, és még a tányéron is gazdagíthatjuk velük a levest. Kevés metélőhagymával is, és ha gondoljuk, még dióbéllel is.

Kép helye GALAMBLEVES DIÓVAL
(marokkói recept, chorba néven)

Hozzávalók:
2 db, közel félkilós galamb
2 fej hagyma
10 dkg apróra vágott zöldhagyma
10 dkg darált dióbél
2 dkg vaj (avas is lehet)
1 köteg zöldpetrezselyem
1 köteg koriander
1/2 kávéskanál gyömbérpor
1 szál fahéj
só, bors
személyenként 1 db feles dióbél, dísznek

Kép helye A hagymát tisztítsuk meg, és vágjuk fel. A zöldhagymát tisztítsuk meg, öblítsük le.

A petrezselymet és a koriandert öblítsük le, kössük kötegbe.

A galambhúst a hagymával, petrezselyemmel és korianderrel együtt annyi vízben főzzük meg, hogy ellepje. (A zöldhagymát ne tegyük bele.) Tegyük a főzőlébe a fahéjat, a vajat, a gyömbérport is, sózzuk, borsozzuk. Főzzük egy órán át.

a főzési idő leteltével a petrezselyem- és koriander-köteget szedjük ki a levesből.

Szedjük ki a galambhúst is, és kézzel csontozzuk ki. A húst tegyük vissza a levesbe, és tegyük hozzá a zöldhagymát és a darált dióbelet.

Fakanállal kevergetve még öt percig főzzük. Amikor tányérokba szedjük, szép dióbéllel díszítsük.

Kép helye HARCSÓ (grúz hús- vagy halleves)

Hozzávalók 4 személyre:
50 dkg tokhal
4 fej hagyma
1 szál sárgarépa
2-2 db petrezselyemgyökér és zellergumó
1 babérlevél
5 szem bors
1 evőkanál liszt
2-3 gerezd fokhagyma
1/2 kávéskanál koriandermag
1 kávéskanál kaukázusi fűszerkeverék
1 csésze darált dióbél
paradicsom- vagy szilvapüré
őrölt bors, zöldpetrezselyem, kapor vagy korianderlevél

Kép helye A hozzávalók közül a "kaukázusi fűszerkeverék" igényel magyarázatot, aminek a grúz elnevezése (fonetikusan) hmeli-szunyeli. Valójában szárított és porrá tört sokféle fűszer keveréke, amely bazsalikomból, paprikából, petrezselyemből, zellerből, korianderből, babérlevélből, majoránnából és még vagy négyféle helyi, kaukázusi fűszerből áll.

Először teljesen megfőzzük a megtisztított halat. Együtt főzzük az egész fej hagymával, sárgarépával, petrezselyemmel, zellergumóval. Babérlevelet, borsot is teszünk a főzővízbe, és megsózzuk.

Amíg fő, előmelegítjük a paradicsompürét vagy a szilvapürét, amelyiket szeretjük.

Amikor megfőtt, a levesből kiemeljük a halhúst, és apró darabokra vágjuk.

A levest leszűrjük. Ha van rajta zsír, leszedjük.

A főtt hagymát apróra vágjuk, és zsiradékon megpároljuk. Meghintjük liszttel, megkeverjük, és összesen öt percig piríjuk.

A hagymás rántásra ráöntjük a levest, és felforraljuk. Amikor forr, belerakjuk a halhúst, és további 10 percig főzzük. Ezalatt megtisztítjuk és eldörzsöljük a fokhagymagerezdeket, majd belekeverjük a levesbe. Nem hagyjuk a levest magában főni, hanem a koriandermagot is beleszórjuk, apróra vágjuk a zöldpetrezselymet, és azt is beletesszük, ugyanígy a kapor zöldjét is. Megborsozzuk. Beleöntjük a meleg paradicsompürét vagy szilvapürét.

És a darált dióbelet is.

Figyelem! A grúzok a harcsót ekkor még tovább szokták sűríteni. Lángost forró vízben megpuhítanak, és szitán (?) áttörve keverik a levesbe.

Mindezt 10 perc alatt.

A tűzről levéve tálalják, maradék zöldfűszerekkel díszítve.

Kép helye HARCSÓ CSIRKÉBŐL
(grúz recept)

Hozzávalók 6 személyre:
1 közepes méretű csirke
80 dkg paradicsom
4 fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1 pohár dióbél
1 kávéskanál őrölt sáfránymag
4 szál zeller
bors, só

A csirkét mossuk meg, és vágjuk 3-4 dekás darabokra. Egy fazékban öntsük föl 4 liter vízzel, és forraljuk fel. A habját szedjük le, a tüzet csökkentsük le, a levest főzzük tovább mérsékelt lángon. Negyedórával az előtt, hogy a főzést befejeznénk, öntsük hozzá az apróra vágott hagymát.

A paradicsomot forró vízzel forrázzuk le. Törjük át aprószemű szitán. Az áttört paradicsomot főzzük 10 percig.

A diót, fokhagymát, zellert együtt daráljuk le. Sózzuk meg, borssal, sáfránymaggal ízesítsük. Keverjük össze a forró paradicsommal, és együtt pároljuk még öt percig.

A csirkehúslevest a diós keverékkel habarjuk be. Forraljuk fel, és főzzük együtt öt percig.

Zöldfűszerrel megszórtan tálaljuk.

Kép helye HARCSÓ MARHAHÚSBÓL
(grúz recept)

Hozzávalók 4 személyre:
0,5 kg zsírmentes marhahús
2 l víz
1/4-1/3 csésze rizs
2 fej hagyma
0,5 csésze darált dióbél
2-3 gerezd fokhagyma
1 kávéskanál kaukázusi fűszerkeverék
1 evőkanál apróra vágott zöldpetrezselyem
0,5 kávéskanál szárított bazsalikom
0,5 kávéskanál pirospaprika
1/4 csésze szilvapüré vagy gránátalmalé

Kép helye A szilvapüré nem szokásos eleme a magyar konyhának, ezért röviden megemlítem.

Házilag készítendő, általában kisebb gyümölcsű, gyakran nem teljesen érett szilvából.

1 kg szilvát húsdarálón ledarálunk, cukorral és sóval (például 5 dkg cukorral és 2 dkg sóval) ízlés szerint ízesítjük, kevés eldörzsölt fokhagymával és pirospaprikával pikáns ízt adunk neki, és a grúz konyha szokása szerint mint mindenhez, ehhez is adunk kevés kaprot és őrölt koriandermagot. Ahogy van, az egészet felforraljuk. Amikor felforrott, frissen a legjobb, de befőttes üvegben el is tehetjük a következő grúz diós étel készítéséig.

Most már hozzákezdhetünk a diós marhahúsleves, a harcsó elkészítéséhez.

A marhahúst kockákra vágjuk, és hideg vízben feltesszük főni. Felforrás után a habját lemerjük. A lángot takarékra állítjuk, és a marhahúst 1-1,5 óra alatt puhára főzzük. Amikor a hús puha, a levesbe öntjük a rizst, megsózzuk, és további 10 percig főzzük.

A hagymát apróra vágjuk, enyhén megpirítjuk, és a levesbe tesszük. Van, aki nem pirítja, hanem nyersen teszi a vagdalt hagymát a levesbe.

A leveshez hozzáadjuk a darált dióbelet, az apróra vágott zöldpetrezselymet, bazsalikomot, paprikát, fűszerkeveréket, valamint a sűrítést és ízesítést szolgáló édes-savanyú szilvapürét vagy gránátalmalevet.

(Ennek a harcsóreceptnek a szerzője az előző recepthez képest azért nem ajánlja a paradicsompürét, mert az elveszi, csökkenti a harcsó jellegzetesen fűszeres aromáját.)

Amikor minden említett hozzávalót a levesbe főztünk, öt perc múlva levehetjük a levest a tűzről. A fokhagymát mozsárban zúzzuk össze, és a kész levesbe tesszük. Fedő alatt tíz percig állni hagyjuk.

Tálaláskor apróra vágott zöldfűszerekkel díszítjük.

Kép helye HARCSÓ HAGYOMÁNYOSAN
(grúz recept)

Hozzávalók 4 személyre:
0,5 kg zsírmentes marhahús
2,5 l víz
3-4 fej vöröshagyma
1/3 csésze rizs
1/4 csésze friss gránátalmalé
(vagy 0,5 kg friss paradicsom)
(vagy 0,5 pohár paradicsompüré)
(vagy 2 evőkanál szilvapüré)
1 csésze darált dióbél
8-8 szál korianderlevél és petrezselyemlevél
2 kávéskanál kaukázusi fűszerkeverék
3-4 gerezd fokhagyma
0,5 kávéskanál őrölt koriandermag
1 szál petrezselyem
10 szem bors
késhegynyi pirospaprika
3 evőkanál babérlevél
1 kávéskanál liszt

A marhahúst megmossuk, 3-4 cm-es kockákra vágjuk, és hideg vízben feltesszük főni. A feljövő habot lemerjük a tetejéről. 1,5-2 óra főzés után a húst kiszedjük a levesből, és a levest leszűrjük.

A hagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, zsiradékon megpároljuk, és ráöntjük a lisztet, megkavarjuk.

A levest újból felforraljuk. Forráskor beleöntjük a rizst, és újból a levesbe rakjuk a húst. Megsózzuk, és a levesbe öntjük a párolt hagymát. Belefőzzük a petrezselyemgyökeret, és ízesítjük a levest koriandermaggal, babérlevéllel, borssal, pirospaprikával.

Mintegy negyedórányi főzés után, amikor a rizs már majdnem megfőtt, beleöntjük a darált dióbelet, és azzal együtt még 5 percig főzzük.

Ekkor öntjük a levesbe a friss gránátalmalevet, amikor már a főzést befejeztük. Ekkor még fűszerkeverékkel, petrezselyemzölddel, pirospaprikával tovább ízesítjük. De már ne főzzük két percnél tovább.

A tűzről levéve adjuk hozzá a mozsárban eldörzsölt fokhagymát és a koriander zöldjét. Még 3-4 percig tartsuk lezárt fedő alatt, és csak aztán merjük tányérokra.

Kép helye HARCSÓ TOKHALBÓL
(grúz recept)

Hozzávalók:
félkiló tokhal
4 fej hagyma
1 szál sárgarépa
2 szál petrezselyemgyökér
2 zeller szárastul, gumóstul
1 babérlevél
5 db szemes bors
1 evőkanál liszt
2-3 gerezd fokhagyma
1/2 kávéskanál koriandermag
1 pohár apróra tört dióbél
paradicsom ízlés szerint
petrezselyemzöld és egyéb zöldfűszerek ízlés szerint

A halat feltesszük főni, és félig meg is főzzük. Ekkor hozzáadjunk egy hagymát egészben, továbbá a sárgarépát, petrezselymet, zellert, babérlevelet, szemes borsot, végül megsózzuk.

Amíg a hal fő, ha paradicsomot is adunk a harcsóhoz, most főzzük meg, majd törjük át aprószemű szitán.

Amikor a hal megfőtt, kiszedjük, apró darabokra vágjuk. A levest átszűrjük. Ha van zsírja, leszedjük, másik fazékba tesszük át, azon feltesszük a másik három hagymát, apróra vágva, és megpároljuk. Megszórjuk a liszttel, megkeverjük, és még öt percig pároljuk. Ezután felöntjük az átszűrt levessel. Amikor forrni kezd, visszarakjuk a levesbe a haldarabokat, és további 10 percig főzzük.

Tíz perc elteltével már nem főzzük tovább, csak hozzáadjuk a megtört fokhagymát, a koriandermagot, az apróra vágott zöldfűszereket, esetleg az áttört paradicsomot, végül a már hűlő leveshez az apró dióbelet.

Tálaláskor a tányérokra szedett harcsóra szórjunk apróra vágott petrezselymet vagy másféle zöldfűszert.

Kép helye HIDEG PARADICSOMLEVES DIÓVAL
(spanyol recept)

Hozzávalók 4 személyre:
5 db érett paradicsom meghámozva, kockázva
1 uborka mag nélkül, kockázva
1 zöld vagy piros paprika húsa felvágva
1 gerezd fokhagyma, vagdalva
1 vöröshagyma apróra vágva
1/4 csésze fehér borecet
1 csésze paradicsomlé
1 kiskanál étolaj
2 kiskanál zöld rozmaringlevél, vagdalva
bors, só
2/3 csésze vagdalt dióbél

Egy nagyobb tálban a felvagdalt paradicsomot, uborkát, paprikát, fokhagymát, hagymát a borecettel és a paradicsomlével robotgéppel sűrű, de folyékony pürévé dolgozzuk.

Átöntjük abba a tálba, amiben tálalni fogjuk. Lefedjük, és hűtőbe tesszük.

Ha tálaláskor túl sűrűnek találjuk, kevés paradicsomlével hígíthatjuk, alapos elkeveréssel. Tálalás előtt ízleljük meg, és megsózhatjuk.

Egy kisebb tálban keverjük össze a rozmaringlevelet az étolajjal, csipetnyi borssal, a vagdalt dióbéllel, csipetnyi sóval, és tegyük félre.

Tálaláskor szedjük tányérokba a hideg paradicsomlevest, és külön a tetejére a dióbeles rozmaringkeveréket.

Kép helye HIDEG UBORKALEVES DIÓVAL
(görög recept)

Hozzávalók 4 személyre:
3 dl tyúkhúsleves
3 dl (görög) joghurt
10 dkg vagdalt dióbél
2 közepes uborka
1 gerezd fokhagyma, finoman vagdalva
2 evőkanál dióolaj
2 evőkanál zöld kapor, apróra vagdalva
só, bors

Az uborkát meghámozzuk, felvágjuk, a magját eltávolítjuk, apró darabokra vágjuk.

A húslevest, a joghurtot, a fokhagymát és a kaprot egy tálban robotgéppel összehabarjuk.

Az uborkát hozzáadjuk, elkeverjük. Sóval, borssal ízesítjük.

Az uborkalevest legalább 4 órán át hűtőben tartjuk.

A dióbelet tálalás előtt adjuk hozzá.

Kép helye PAPRIKAKRÉMLEVES DIÓVAL
(mexikói recept)

Hozzávalók 6 személyre:
2 evőkanál étolaj
2 evőkanál apróra vágott vöröshagyma
20 dkg dióbél
20 dkg vagdalt zöldpaprika (Mexikóban konzervben is kapható)
7 csésze csirkehúsleves (leveskockából)
4 evőkanál paradicsompüré (konzerv is jó)
1/2 csésze jerez (sherryhez hasonló száraz fehérbor-sűrítmény)
1/2 csésze tejföl
kevés metélőhagyma
só, bors

Az étolajat közepes tűzön melegítsük meg, és pároljuk benne áttetszővé a hagymát. Keverjük hozzá a paradicsompürét, és folytonos kavarás közben addig tartsuk a tűzön, amíg az alja barnulni nem kezd.

A dióbelet a paprika húsával együtt géppel aprítsuk apróra, és keverjük el egy tányér húslevessel. Öntsük a hagymás paradicsompüréhez.

Öntsük és keverjük hozzá a többi levest és a sűrű fehérbort is. Kóstoljuk meg, és ízesítsük. Fedjük le, és forraljuk fel. A forrástól számított öt percig főzzük.

A tejfölt a főzés után keverjük bele.

Akár tálban, akár tányérokban szervírozzuk, mindenképp díszítsük feles dióbéllel és metélőhagymával.

Kép helye SÜTŐTÖKLEVES
(német recept)

Hozzávalók 4 személyre:
45 dkg sütőtök
1 sárgarépa
1 kisebb hagyma
1 evőkanál étolaj
4 dl csirkehúsleves (kockából)
só, bors, őrölt szegfűszeg
6 evőkanál nagyobb darabos dióbél
1 dl tejföl

A sütőtök húsát kisebb darabokra vágjuk. A répát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk. A hagymát apróra vágjuk.

Az étolajat megmelegítjük, a hagymát üvegesre pároljuk rajta. Ráöntjük a tököt és a répat, és még három percig együtt pároljuk. Felöntjük a levessel, és gyenge lángon kb. 20 percig főzzük.

Az egész levest mixerben, vagy botmixerrel pürévé törjük. Sózzuk, borsozzuk, szegfűszeggel ízesítjük. Még egyszer felforraljuk.

A dióbelet olaj nélkül enyhén megpirítjuk, világosbarnára.

A levest tányérokba szedjük, kevés tejfölt merünk a közepére, és a tányérokra osztjuk a dióbelet is.

Kép helye SÜTŐTÖKLEVES PIRÍTOTT DIÓVAL
(kaliforniai recept)

Hozzávalók 8-10 személyre:
A pirított dióhoz:
6 evőkanál vaj
1/2 csésze darabos dióbél
1 evőkanál juharszirup (vagy más, sűrű gyümölcsszörp)
1/2 kávéskanál fahéjpor
1/2 kávéskanál só
1/2 kávéskanál gyömbérpor
csípős paprika
A leveshez:
2 evőkanál étolaj
2 kisebb sütőtök
3 evőkanál vaj
2 közepes hagyma
1 evőkanál cukor
egy 5 cm-es friss gyömbér
2 gerezd fokhagyma
1 kisebb darab fahéj
4 csésze csirkehúsleves, leveskockából

Először a diót pirítjuk meg egy serpenyőben, magában, 1-1,5 percig, majd hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni.

A vajat egy tálban a többi hozzávalóval keverjük össze, majd a pirított dióval.

Melegítsük elő a sütőt 180 C°-ra.

A sütőtökök végét levágjuk, majd a tököket hosszában kettévágjuk. Kimagvazzuk.

Beolajozunk egy sütőlapot, és ráhelyezzük a tököt. Addig sütjük, amíg kellően puhának nem találjuk, vagyis kb. 50 percig. Ha megsült, kitesszük lehűlni.

A hagymát finomra, a fokhagymát vastagabb szeletekre vágjuk. Meghámozzuk és vékonyra vágjuk a gyömbért.

A vajat egy nagyobb fazékban megolvasztjuk, és benne megpároljuk a fokhagymát, majd a hagymát és a gyömbért is, hogy meglágyuljanak. Beleszórjuk a cukrot, és beletesszük a fahéjat is. Lefedjük, a tűzről levesszük, és a zöldségeket mintegy 10 percig tartjuk a fedő alatt, hogy átvegyék az édes ízt.

A sütőtökök húsát egy nagyobb kanállal szedjük ki, és merjük a fazékba. Öntsük bele a csirkehúslevest is. Forraljuk fel, majd csökkentsük a lángot, és fedő alatt főzzük még 10-15 percig.

Amikor megfőtt, a fahéjat vegyük ki, és a levest dolgozzuk át botmixerrel. (Jobb, ha kiszedve, kisebb adagokban dolgozzuk el, majd visszarakjuk.)

Tálaláskor leveses tányérokba szedjük, és minden tányérra rakunk egy kupacot a pirított diós vajból.

Kép helye TARATOR
(albán recept)

A tarator tulajdonképpen az egész Balkánon, de leginkább bolgár, macedón vidékeken ismert hideg uborkaleves. Albán változata az érdekes, ahol dióbéllel gazdagítják.

Pontos receptet nem ismerek a tarator elkészítésére. Uborka, fokhagyma, kapor és olivaolaj a fő hozzávalói. Valamint, mint említettem, apróra összetört dióbél. A hozzávalókat joghurttal vagy aludttejjel mixelik össze, majd lehűtik. Forró nyári napokon előételként szolgál.

A joghurt esetleg vízzel hígítható.

A tarator hasonlít a görög cacikire, amit nálunk főleg tzatzikiként írnak, mártásként, de annál hígabb. A tarator és a caciki egyaránt a török cacik (dzsadzsiknak ejtendő) leszármazottja. De a görögök és a törökök sajnos, nem tesznek bele dióbelet.

TARATOR 2
(orosz recept)

A tartort déli orosz vidékeken, Asztrahány felé is ismerik. Ez a recept Elena Alekszejenkóé.

Hozzávalók:
Zöldfűszerek (koriander nélkülözhetetlen), uborka, főtt tojás, főtt krumpli, dióbél, fokhagyma, kefír

Kép helye

A hozzávalókból amit lehet, mindent apróra vágunk, és jól összekeverjük.

Kép helye

Felöntjük hideg kefírrel.

Kép helye

Megcsodáljuk, megesszük.

Kép helye TARKABABLEVES DIÓVAL (LOBIO)
(orosz recept)

Orosz, ukrán és balti vidékeken lobiónak nevezik a babpürélevest. Dióval az igazi.

Hozzávalók 4 személyre:
30 dkg szemes bab
1 pohár (12 dkg) darált dióbél
1 fej apróra vágott hagyma
paprika
petrezselyem zöldje
zeller zöldje
kapor zöldje
mentalevél

A tiszta babot hideg vízben átöblítjük. Fazékba tesszük, felöntjük 8-10 pohár forró vízzel, és feltesszük főni. Amikor a bab már puha, gondosan megtörjük. Beleszórjuk a darált dióbelet, az apróra vágott hagymát, és megsózzuk, megpaprikázzuk. Megkeverjük, és további 5-7 percig főzzük.

A zöldfűszereket, amiket közben apróra vágunk, a főzés befejeztével adjuk a levesbe. 3-5 percig még főzzük, majd levesszük a tűzről.

TÖKLEVES
(orosz recept)

Hozzávalók 2 személyre:
1 l húsleves, 2 db leveskockából
50 dkg tök
1 cső erőspaprika
1/2 cső édes paprika
1 fej igen apróra vágott hagyma
10 dkg darabos dióbél
3 evőkanál étolaj
1 kávéskanál csípősségmentes őrölt paprika
2 kávéskanál bazsalikom

A tök húsát kockákra vágjuk, besózzuk, és egy órára egy szűrőbe helyezzük, hogy a felesleges nedvességet kiengedje.

Egy óra elteltével a tököt meleg olajon öt percig pároljuk, a paprikák vékony szeletekre vágott húsával és a vagdalt hagymával együtt. Megszórjuk bazsalikommal és őrölt paprikával is, és megsózzuk. Végül levesszük a tűzről.

A leveskockából készített húslevest felforraljuk, és amikor levesszük a tűzről, hozzáadjuk a zöldséges párolt tököt. Fedő alatt még 10 percig állni hagyjuk.

A dióbelet tálaláskor, tányérba szedéskor rakjuk a levesre.

Kép helye ZELLERKRÉMLEVES DIÓVAL
(francia recept)

Hozzávalók 4 személyre:
1 zellergumó
1 hagyma
2 gerezd fokhagyma
3 sárgarépa
1 l csirkehúsleves (kockából)
só, bors
1 dl tejszín
maréknyi dióbél
kevés metélőhagyma

A sárgarépát megtisztítjuk, karikákra vágjuk. A megtisztított zellert pedig nagyobb darabokra. A dióbelet is darabosra vagdaljuk.

Az apróra vágott hagymát és fokhagymát kevés olajon pároljuk meg. Hozzáadjuk a sárgarépát, a zellert, és hozzáöntjük a húslevest is. A dióbélnek pedig a felét.

Felforraljuk, és gyenge lángon félóráig főzzük.

Főzés után, amikor a leves már nem forró, öntjük hozzá a tejszínt. Mixerrel krémesítjük el a leves tartalmát. Megkóstoljuk, és ha kell, sózzuk, borsozzuk.

Szervírozáskor a tányérokban a levesre helyezünk kevés dióbelet és néhány szál metélőhagymát.

---------------------------------------------- Fel------------------------------------- Tovább