Vázlat:
Hajfesték
Tetoválás
Textilfesték, bőrfesték
Faanyagok festése
Indián nyilak festése
Diótinta
Diófesték receptek
Tisztelt festő Kollégám, a dió a festőnövények közé tartozik.
Oda tartozott régen is. Minden nép, amely valamikor a természeti népek szinvonalán élt, - és melyik nép nem? - és ismerte a diót vagy valamelyik rokonát, ismerte és fel is használta ezt a tulajdonságát. Az ókorban is, a középkorban is. Innsbruckban fennmaradt egy kézirat 1330-ból, amit ma Innsbruck Manuscript néven ismerünk. Ódivatú németséggel a következőket olvashatjuk benne a dió festő-hatásáról.
"Nim grün nusschaln vnd stozz die vnder einander vnd lazze das siben tag vaulen in einem hevelein vnd da mit verb schwarcz varb." Vagyis, végy zöld dióhéjat, aprítsd fel, és áztasd hét napig egy (kő?)edényben, így fekete festéket készítesz.
A kézirat számos receptet tartalmaz, alumínium, vas és egyéb anyagok hozzáadásával.
Jobbra azték stílusú, fakéregből készült, diófestékkel festett mexikói iparművészeti szék látható.
A dió festőnövény ma is, a szintetikus festékek világában, amikor sokakban nagy az igény a természetes anyagok, természetes szinezékek iránt.
A réges-régi diófesték-készítési és felhasználási ismeretek nem mentek feledésbe, és ma is vannak kísérletező kedvű emberek, újabb módszerek is születnek.
Az Egyesült Államokban egy internetes diófesték-recept gyűjtés eredményeként 18 különböző receptből válogathatnak az érdeklődők. (Egy részét én is közlöm.)
A diófesték megjelenésre, állagában a tintához hasonlít. Vízzel hígítható folyékony barna festék. A tusra is hasonlít, tusfestésre is használható.
Három fontos kérdés tisztázandó a diófesték témakörében. (És egy csomó kevésbé fontos.)
Először is, milyen színű festéket ad a diófa?
Egy egész színskálát, világos sárgás kávébarnától a barna különböző árnyalatain - gesztenye, mahagóni, stb. - át a barnásfeketéig, feketéig. Gyakorlatilag tőlünk függ, az alkalmazott festékkészítési eljárástól, valamint a festék sűrűségétől. Szép, meleg színeket. Többen is felhívják a figyelmet, hogy nem sikerül kétszer ugyanazt a színt előállítani. Ez a szép, az egyediség, az érték. A diófesték színskálája:
A szín sötétsége a festékanyag, a juglon mennyiségétől függ. A sötétebb szín a juglonmolekulák kondenzációjától és polimerizálódásától függ. Minél több juglonmolekula fedi be a felületet, annál hosszabb polimerizációs láncok alakulnak ki, és annál sötétebb a szín.
A juglon kémiailag kötődik a festett anyag fehérjevegyületeihez, gyakorlatilag eltávolíthatatlan.
Másodszor, hogy a diófa mely részéből nyerhető festék.
Gyakorlatilag mindegyikből, de legtöbbször a dióburkot főzik ki. Diólevélből világosabb színt kapunk. A diófa kérgéből barna festék nyerhető, a kifőzött dióhéjból pedig drapp. A megégetett csonthéj fekete festéket ad, amit régebben könyvnyomtatásra is használtak. (És tetoválásra is.)
A harmadik fontos kérdés pedig az, hogy mit fessünk diófestékkel.
Szinte mindent festhetünk.
Tisztelt Kollégám, ha korban Ön is közelít hozzám, lassan már Önnek is őszülni fog a haja. Kezdje hajfestéssel a diófesték kipróbálását! De festhet vele bármilyen textilanyagot, fonalat, - a legtöbben gyapjút festenek diófestékkel, de pamutra, lenvászonra ugyanolyan jó, - bőrárut is. Faanyagot is.
Négy evangélista: Diófesték faanyagon.
Művészfestéket is készíthetünk a diófestékből, amit - árnyalattól és felhasználási módtól függően - diótintának is neveznek, vagyis akár írhatunk is vele. Régies hatású, művészi okleveleket.
A kevésbé lényeges kérdések közé tartozik, hogy mennyire tartós a diófesték. Igen tartós. Mivel a megfestett anyaghoz kémiailag kapcsolódik, nem mosható le, nem mosható ki. Úgy mondják, 100 évig nem változik meg a színe. Aki nem az örökkévalóságnak fest, az gyakorlatilag örökéletűnek tekintheti diófestékkel festett használati tárgyait, festményeit.
Tisztelt Kollégám, mielőtt kezelőorvosát, gyógyszerészét megkérdezné, sietek közölni, hogy a diófestékben semmilyen, az emberi egészségre káros anyag nincs. Esetleg büdös kicsit. Akkor büdös, ha hosszú ideig áztatjuk elő az alapanyagot. Az áztatás alatt a nyersanyagon lévő mikroszervezetek tovább élnek, szaporodnak, és termelik büdös anyagcseretermékeiket. Ezért ajánlatos a festett textíliát még használatbavétel előtt kimosni.
Egy óvintézkedést azonban tartsunk be! Főleg ha dióburokkal dolgozunk, de a festékkészítés során különben is használjunk mindig gumikesztyűt, mert a festék addig megmarad a kezünkön, amíg újabb hámréteget nem termelünk a megfestett réteg leváltására.
A diófesték témakörének körüljárása során a többi - még kevésbé lényeges - kérdést is érinteni fogjuk.
Ugyanaz a diófesték nyerhető a különböző Juglans-diókból. A festékanyag mennyiségétől függően lehet csak különbség köztük. A feketediókat feketébbnek mondják, mint a mi diónkat.