Vissza-------------------------------- Tartalomhoz

Kelt és töltött tészták

Vázlat:
Almás diós pie
Almával, dióval töltött tészta
Ayen-i diós sütemény
Áfonyás diós szeletek
Cozonac
Csokoládés tekercs dióval
Diós csiga
Diós csokoládés márványos sütemény
Diós lepény
Diós paletták
Diós táska
Diós tekercs
Fonott sütemény
Fügés diós tekercs
Fülemüle fészek
Két román diós kelttészta
Luzerni rétes
Mamoul
Mamoul 2
Maamouls
Mamul
Mutekke
Orehnyácsa
Orehnyácsa 2
Pizziddate
Potica
Sakerbura
Söbiyet
Török diós kalács
Virágoskert

ALMÁS DIÓS PIE
(francia recept)

Hozzávalók 6 személyre:
kész linzertészta
5 alma
10 dkg dióbél
kevés nagyszemű mazsola
kevés zabpehely (vagy darált mandula)
2 tasak vaníliás cukor
5 dkg cukor
fél citrom leve
1 evőkanál rum
1 tojás

A sütőt 175 C°-ra melegítsük elő. A mazsolát áztassuk meleg vízbe. Az almát hámozzuk meg, magvazzuk ki, vágjuk darabokra.

A tészta felét fektessük egy magas falú tortasütő formába.

A tojás kivételével az összes hozzávalót keverjük jól össze, és töltsük a tésztára. Terítsük be a másik tésztaréteggel. A két réteg tésztát a szélén nyomjuk össze. A felső tésztát lyukasszuk át, ahol a töltelék sütés közben kigőzölöghet.

A tojást kevés sóval verjük fel. Kenjük meg a tojással a felső tésztaréteget. Amikor megszáradt, kenjük meg újra.

Bő háromnegyed órán át kell sütni.

Kép helye ALMÁVAL, DIÓVAL TÖLTÖTT TÉSZTA
(francia recept)

Hozzávalók:
3 alma
1 kávéskanál méz
6 dió
3 dl tej
3 tojás
3 evőkanál cukor
1 tasak vaníliás cukor
3 evőkanál liszt
3 kávéskanál fahéjpor

Az almákat magvazzuk ki, hámozzuk meg, vágjuk vékony szeletekre. Egy evőkanál mézzel, a savanykás almákat többel hintsük meg, és hagyjuk beszívódni.

Közben törjük meg a diókat, a dióbelet vágjuk kisebb darabokra.

Annyi tojást üssünk fel, amennyi almát felszeleteltünk, és deciliterben kifejezve ugyanannyi tejet öntsünk a tojáshoz. Keverjük jól össze.

És ezt a logikát követve a liszt is és a cukor is ugyanannyi kanállal legyen, amiket fokozatosan a tejes tojásba keverünk. Keverjük a tésztába a vaníliát és a fahéjat is. A tésztát keverjük egyneműre, ne maradjon benne csomó.

Töltsük serpenyőbe, fektessük bele az almaszeleteket, és szórjuk meg dióbéllel. 180 C°-on háromnegyed órán át kell sütni. A kikapcsolt sütőben hagyjuk kihűlni. amikor kihűlt, vágjuk szeletekre, és hűtőben hűtsük tovább, hogy megszilárduljon. A másnapi reggelinél csodálhatjuk meg az eredményt.

Kép helyeKép helye

Kép helye AYEN-I DIÓS SÜTEMÉNY
(francia tájjellegű recept, Charlou Reynal receptje)

Hozzávalók 8 személyre:
25 dkg liszt
1-2 dkg élesztő
5 tojás (ne legyen hideg)
25 dkg langyos vaj
25 dkg porcukor
10 dkg darált dióbél
csipetnyi só
0,2 dl rum

Egy tálban alaposan keverjük össze az összes hozzávalót. Fontos, hogy a tészta állaga egyenletes, sima legyen. Magas falú formába helyezzük át.

Miközben a sütőt előmelegítjük, a tésztát a konyhaasztalon hagyjuk megkelni. Ez mintegy félóráig tart.

Egy órán át süssük. Félórát gyengén, majd negyedórát közepesen meleg sütőben, és az utolsó negyedórában a legmelegebb fokozaton. Közben hegyes kés beszúrásával ellenőrizhetjük a sülést. Ha a kés tisztán húzható ki, a sütemény kész.

Miután a süteményt kivettük a sütőből, hagyjuk a formában langyosra hűlni, csak azután borítsuk ki. Ha kihűlt, légmentes tárolóedényben 4-5 napig friss marad.

Diófagylalt ajánlható melléje.

Kép helye ÁFONYÁS DIÓS SZELETEK
(amerikai recept)

Hozzávalók 24 szelethez:
1,5 csésze teljes őrlésű liszt
1,5 csésze hántolt zab
3/4 csésze cukor
1 kávéskanál sütőszóda
3/4 csésze olvasztott vaj vagy margarin
45 dkg áfonyalekvár
1/2 csésze apróra vagdalt dióbél

Egy nagyobb tálban keverjük össze a lisztet, a hántolt zabot, a cukrot és a sütőszódát, majd öntsük és keverjük hozzá a vajat (margarint). A tésztából egy csészényit tegyünk félre felső borításnak, a többit pedig nyújtsuk ki, és fektessük egy kb. 20x30 cm-es, kivajazott sütőformába. 180 C°-on 20 percig süssük.

A félig megsült tésztára óvatosan kenjük rá az áfonyalekvárt, és szórjuk rá a dióbelet. Enyhén nyomogassuk a tésztára. Nyújtsuk ki és fektessük rá a félretett tésztát.

Mintegy félóráig tovább sütjük, amíg a teteje barnulni nem kezd. A formában vagy rácson hűtjük ki, majd szeleteljük fel.

Kép helye COZONAC
(román diós kalács)

Hozzávalók:
25 dkg liszt
20 dkg cukor
1 elkevert tojás
0,2 dl tej
csipetnyi só
1 tasak élesztőpor
6 dkg dióbél
csipetnyi fahéjpor
6 dkg vaj

A liszt közepére készítsünk egy mélyedést, abba tegyük a sót, tejet, cukrot, a tojást, a vajat és az élesztőport. Keverjük, majd gyúrjuk össze. Addig gyúrjuk, amíg a tészta kellően rugalmassá nem válik.

Két óra hosszára tegyük félre a tésztát langyos helyre, kelni.

A dióbelet törjük apró darabokra.

Amikor a tészta megkelt, nyújtsuk ki.

Terítsük rá a megtört dióbelet, szórjuk rá a fahéjat.

Tekerjük fel a tésztát, tekercsbe.

Félórára tegyük félre langyos helyre, kelni.

Közepesen meleg sütőben félóra sütés elég.

Egy kis többlet: Ha a tekercs tetejét mézzel kenjük meg, még ízletesebb lesz.

Kép helye CSOKOLÁDÉS TEKERCS DIÓVAL
(francia recept)

Hozzávalók 6 személyre:
50 dkg liszt
3,5 dkg vaj
1/2 kávéskanál só
5 dkg porcukor
1/2 kávéskanál élesztőpor
2 tojás, felverve
1,75 dl langyos tej
12,5 dkg étcsokoládé, reszelve
12,5 dkg vagdalt dióbél
2 evőkanál porcukor
1 tojás sárgája

Kenyérsütő géppel dolgozzunk, abban keverjük össze a tejet, a két felvert tojást és a vajat. Utána a liszt, (belekeverve az élesztőpor), só, cukor következik.

Fedjük le a gépet, és indítsuk el a programot.

Ha kézzel dolgozunk, először a lisztet töltjük egy tálba. A vajat hozzáadjuk, ujjheggyel a liszthez dolgozzuk, finom morzsás állagot kell kapnunk. A sót, a cukrot, az élesztőt is belegyúrjuk. Majd a felvert tojásokat, végül a langyos tejet, apránként. A tejből annyit adjunk hozzá, hogy folyamatos gyúrással rugalmas tésztát kapjunk.

Enyhén lisztes munkafelületen öt percig gyúrjuk a tésztát, hogy teljesen sima, rugalmas legyen. Ekkor tegyük vissza a tálba, fedjük le beolajozott háztartási fóliával, de ne szorítsuk rá a fóliát. Meleg helyen hagyjuk kétszeresére kelni, egy órán át.

Borítsuk a tésztát újból a lisztes munkafelületre, és még egyszer alaposan gyúrjuk át. Utána nyújtsuk ki négyzetesre, 27 cm-es oldalúra. Háromnegyedét szórjuk meg reszelt csokoládéval, dióbéllel és a teljes felületet porcukorral. Göngyöljük fel a tésztát.

Helyezzük egy 29x 11x 10 cm-es sütőformába. Borítsuk le olajozott fóliával, és meleg helyen hagyjuk kelni félórán át. Az a jó, ha kidagad a sütőformából.

Vegyük le a fóliát, kenjük meg a tésztát tojássárgájával, amit egy evőkanálnyi vízzel kevertünk el. A maradék csokoládét és dióbelet rakjuk a tekercs tetejére. 200 C°-ra előmelegített sütőben 35-40 percig kell sütni, hogy szép barna színt kapjon. A sütés végén a sütemény üreges hangot ad, ha ujjheggyel megütjük.

Úgy kerülhetjük el, hogy a tetejére helyezett dió megégjen, hogy a sütés megkezdése után, amikor a dió kellően megszínesedett, egy alufóliát borítunk rá, úgy sütjük tovább. A sütés után úgy hűtjük ki a süteményt, hogy előbb egy műanyaglapáttal elválasztjuk a sütőforma falától, utána pedig rácsra helyezzük ki.

Kép helye DIÓS CSIGA
(brazil recept)

Hozzávalók 12 csigához:
6 csésze liszt
2 db élesztőkocka
3/4 csésze cukor
2 tojás, elkavarva
1,25 csésze langyos tej
1/2 csésze vaj vagy margarin
A töltelékhez:
1 doboz sűrített tej
1,5 csésze darált dióbél

Egy nagyobb tálba öntsük a lisztet. A közepén formáljunk mélyedést, és morzsoljuk bele az élesztőt. Öntsük bele a cukrot, a tojást, a tejet és adjuk hozzá a vajat is. Gyúrjuk egynemű tésztává, majd fedjük le, és hagyjuk kétszeresére kelni.

Közben készítsük el a tölteléket. Egy közepes lábasban forrásig melegítsük a sűrített tejet, majd főzzük további kb. 4 percig, hogy besűrűsödjön. Ekkor vegyük le a tűzről, és keverjük bele a dióbelet.

Vágjuk a tésztát két részre, és nyújtsuk mindkettőt 50x30 cm-esre. A tölteléket is osszuk ketté, és terítsük a tésztára úgy, hogy a szélén 2 cm maradjon el. A tésztát tekerjük csigába, és vágjuk 4 cm-es szeletekre.

Helyezzük a csigákat sütőlapra lazán egymás mellé, hogy ne érjenek össze. Félórán át hagyjuk a tésztát tovább kelni, majd 180 C°-os sütőben süssük 30 percig. (Van, aki sütés közben a csigákat meglocsolja cukrozott sűrített tejjel.)

Sütés után melegen, vagy kihűlés után hidegen fogyaszthatjuk.

Kép helye DIÓS CSOKOLÁDÉS MÁRVÁNYOS SÜTEMÉNY
(francia recept)

A hozzávalók közül a vajból és a cukorból kétféle mennyiség van megadva, attól függően, hogy fejlődésben lévő fiatalok számára készül a sütemény, vagy olyan felnőtteknek, akik vigyáznak a súlyukra:
12,5 dkg vagy 10 dkg vaj
Kép helye 20 dkg vagy 10 dkg porcukor
3 tojás
15 dkg liszt
1 csomag élesztőpor
2 dkg kakaópor
0,4 dl tej
12,5 dkg durvára vagdalt dióbél

A sütőt 180 C°-ra melegítsük elő.

Egy tálban a vajat keverjük habosra. Keverjük hozzá a porcukrot, majd a tojást is, magas fordulatszámon, amíg egyenletes krémet nem kapunk. Folyamatos keverés közben a lisztet és az élesztőport is dolgozzuk a krémhez. A dióbelet most dolgozzuk bele.

A nyerstészta felét tegyük át egy másik tálba. A kakóport keverjük el a tejjel, szórjuk meg vele az egyik tésztát, és gyúrjuk bele.

Vajazzunk ki egy süteménysütő formát. A két tésztát váltakozva töltsük bele, hogy márványos színhatást kapjunk.

Körülbelül egy óráig süssük. A kész sütemény hetekig is eláll, de még nem sikerült kipróbálni, hogy meddig, mert mindig hamar elfogy.

Kép helye

Kép helye DIÓS LEPÉNY
(francia recept)

Hozzávalók 6-8 személyre:
2 csomag leveles tészta
15 dkg darált dióbél
10 dkg cukor
1,5 dkg vaníliás cukor
0,6 dl tej
7,5 dkg olvasztott vaj vagy margarin
1 tojás

Egy tortaformát béleljünk ki sütőpapírral. Fektessük bele a tésztát, és szúrkáljuk meg villával.

A tojás kivételével a többi hozzávalót keverjük össze egy tálban, ezzel a keverékkel töltjük meg a tésztát. Töltsük is rá a formába helyezett tésztára. A másik tészta a töltelékre kerül. A szélén nyomjuk össze a két tésztaréteget, hajtsuk, tekerjük befelé, hogy a sütemény széle "bordürt" kapjon. Még egy villa fogaival is nyomkodjuk össze, ezzel dekoráljuk is.

A tészta tetjét egy késsel karcoljuk meg, és úgy kenjük rá az elkevert tojást, egy ecsettel. Végül a tészta tetején szúrjunk néhány lyukat, ahol sülés közben a levegő eltávozhat, nehogy "megkeljen" a lepény. Ha a sütőpapír széle a tészta körül kilógna, azt vágjuk le.

Közepesen meleg sütőben 30-35 perc sütés elég, de közben nézzünk rá, hogy sül.

Kép helye DIÓS PALETTÁK
(francia recept)

Hozzávalók kb. 50 darabhoz:
10 dkg dióbél
10 dkg lágy vaj
6 dkg porcukor
1 tojás
25 dkg liszt
1 kávéskanál sütőpor
6 dkg csokoládédarab
csipetnyi só

A dióbelet durva darabokra vagdossuk.

A vajból és a cukorból keverjünk fehéres habot. Keverjük hozzá a tojást is. Végül a lisztet, a sütőport és a sót keverjük bele. Gyorsan, alaposan dolgozzunk, hogy sima tésztát kapjunk.

A tésztát vágjuk két egyforma darabra. Az egyik felébe alaposan gyúrjuk bele a csokoládédarabokat, amíg egynemű tésztánk nem lesz.

Kép helye

Nyújtsuk ki mindkét tésztadarabot egyformára, félcenti vastagságúra. A fehér tésztalapot hideg vízzel kissé nedvesítsük be, és fektessük rá a csokoládés tésztát. Annak a tetejét is nedvesítsük be.

Kép helye

Tekerjük fel a tésztát, és a tekercset a gyúródeszkára szórt dióbélben forgassuk meg. Hagyjuk a deszkán állni tíz percig, lehetőleg hűvösön.

Kép helye

Egy lapos tepsit béleljünk ki sütőpapírral. A tekercsből vágjunk félcenti vastag szeleteket, és fektessük a tepsibe. 180 C°-os sütőben 8-10 perc sütés elég.

Kép helye DIÓS TÁSKA
(horvát recept)

Hozzávalók 25 darabhoz:
35 dkg liszt
35 dkg cukor
még 6 evőkanál cukor
6 tojás
6 evőkanál étolaj
2 citrom reszelt héja
30 dkg darált dióbél

A tojássárgáját és fehérjét válasszuk külön. A tojássárgáját, lisztet, 35 dkg cukrot és az étolajat keverjük össze. Keverjük bele az egyik citrom reszelt héját is. Gyúrjunk kemény tésztát, és nyújtsuk ki egészen vékonyra.

Tíz-tizenöt centiméter átmérőjű karikákat szaggassunk a tésztából.

A töltelék készítéséhez a fehérjéből a 6 kanál cukorral verjük habot. Keverjük a habba a darált dióbelet és a maradék reszelt citromhéjat.

A tölteléket kanállal osszuk a tésztakarikákra, a karikákat hajtsuk félbe, a szélét csípjük össze. Olajjal megkent tepsire helyezzük, és 200 C°-on mintegy 20 percig süssük.

Kép helye DIÓS TEKERCS
(spanyol recept, Hermana Bernarda séf receptje)

Hozzávalók 8 személyre:
10 dkg cukor
5 dkg kukoricakeményítő
25 dkg liszt
tej, amennyi szükséges
1 citrom
10 dkg vaj
1/2 kávéskanál élesztőpor
1 tojás
A töltelékhez:
2 evőkanál cukor
5 dkg darált keksz
1/2 kávéskanál fahéjpor
tejszín, amennyi szükséges
10 dkg darált dióbél
A mázhoz:
4 evőkanál porcukor
narancslé, amennyi szükséges

A vajat vágjuk kisebb darabokra. A citrom héját reszeljük le.

A lisztet keverjük össze a kukoricakeményítővel és az élesztőporral. Keverjük hozzá a reszelt citromhéjat, a cukrot és a vajat. Kézzel morzsoljuk össze a keveréket, hogy homokszerű állagú legyen. A keverék közepén készítsünk kis mélyedést, üssük bele a tojást és öntsünk bele kevés tejet. Géppel addig keverjük, amíg egyenletes tésztát nem kapunk.

Nyújtsuk ki a tésztát félcentis vastagságúra, téglalap alakúra.

Diós tölteléket készítünk. A darált dióhoz egy tálban hozzákeverjük a darált kekszet, a cukrot, fahéjat, végül annyi tejszínt, hogy kenhető masszát kapjunk. A tölteléket kenjük a tésztára, és tekerjük fel a tésztát.

Vágjuk a tekercset 2-3 centis szeletekre. A szeleteket helyezzük egy kivajazott tepsire egymás mellé úgy, hogy kis hézagot hagyunk közöttük. Mérsékelten meleg sütőben 25-30 perc alatt sül meg.

Amikor megsült, még melegen hintsük meg cukormázzal, amit úgy készítünk, hogy a porcukorhoz narancslevet keverünk.

Kihűlés után a diós tekercseket tálra rendezzük, úgy kínáljuk.

Kép helye FONOTT SÜTEMÉNY
(török recept)

Hozzávalók:
A tésztához:
1 pohár étolaj
1 pohár olvasztott vaj vagy margarin
1 pohár langyos tej
2 evőkanál porcukor
1 csomag vaníliás cukor
1 csomag sütőpor
liszt, amennyit a folyadék felvesz
A töltelékhez:
1 púpozott pohár darált dióbél
A sziruphoz:
3 pohár víz
3 pohár cukor
fél citrom leve

Először a szirupot készítjük el. A cukrot a vízben feltesszük a tűzre, és a forrástól még öt percig főzzük. A citromlevet csak utólag keverjük bele.

A tészta hozzávalóit összekeverjük, majd a tésztát kézzel gyúrjuk készre. Hosszúkásra nyújtjuk, és hosszában mindkét szélén ferdén 4-5 csíkot vágunk, amikkel majd befonjuk. A középső részt bőven megrakjuk dióval. A szélső csíkokat felváltva jobbról, balról fektetjük át.

180 C°-ra előmelegített sütőben alaposan megsütjük, amíg meg nem pirul. Amikor megsült, a forró süteményt a már kihűlt sziruppal öntjük meg.

Kép helye FÜGÉS DIÓS TEKERCS
(ausztrál recept)

Hozzávalók 10-12 tekercshez:
A tésztához:
0,9 dl tej
1 nagy tojás
22,5 dkg (2 csésze) fehér liszt
1/2 kávéskanál só
2,5 dkg (2 evőkanál) porcukor
2,5 dkg vaj
1 kávéskanál élesztőpor
Kép helye A töltelékhez:
1,5 dkg olvasztott vaj
6 dkg érett, de nem aszalt füge apró darabokra vágva
4 dkg datolya húsa apró darabokra vágva
6 dkg vagdalt dióbél
4 dkg kristálycukor, benne elkeverve
1 kávéskanál fahéjpor
A mázhoz:
1 evőkanál narancslé
3 evőkanál porcukor

Kenyérkészítő géppel dolgozzunk. Töltsük bele a tejet, és üssük bele a tojást. Szórjuk rá a lisztet, a sót, cukrot. A vajat három darabra vágva tegyük bele, elkülönítve egymástól, a gép falához.

A lisztben csináljunk egy kis mélyedést, de ne olyan mélyet, hogy a lisztrétegen átérjen. Abba szórjuk az élesztőport. Most indítsuk el a gépet.

Amíg a gép dolgozik, vajazzunk ki egy tepsit. Amikor a gépben a tészta az eredeti anyaghoz képest a kétszeresére dagadt, vegyük ki a gépből, és tegyük egy belisztezett deszkára. Nyomogassuk meg, aztán nyújtsuk ki kb. 30x40 cm-esre.
Kenjük meg a tészta felszínét olvasztott vajjal, és szórjuk rá a fügét, datolyát, dióbelet, valamint a fahéjas cukrot. Tekerjük fel a tésztát, a széleit nyomjuk meg, ne nyíljon szét. Vágjuk 10-12 szeletre.

Vágott oldalukkal felfelé helyezzük a tepsire, de a tekercsek között hagyjunk helyet, számítva a második kelésre, amikor kétszeresükre fognak kelni. Borítsunk a tésztára beolajozott fóliát, és tegyük meleg helyre kelni, 35-40 percre.

Most előmelegíthetjük a sütőt 200 C°-ra. Amikor a tekercsek valóban kétszeresükre keltek, tegyük a sütőbe, és 15-20 percig süssük, hogy egyenletes aranyszínt kapjanak. De ne süssük túl, mert akkor jók, ha lágyak. Rácsra helyezzük a tepsit, úgy hűtsük ki a süteményt.

Amíg hűl, mázat készítünk. Összekeverjük a narancslevet a porcukorral, és ha híg, akkor kenjük, ha sűrű, akkor szórjuk a tekercsekre.

Még a teljes kihűlés előtt, langyosan tálaljuk.

Kép helye

Kép helye FÜLEMÜLE FÉSZEK (BÜLBÜL YUVASI)
(török sütemény)

Hozzávalók 6 személyre:
20 dkg finomra vagdalt dióbél
1 evőkanál cukor
1/4 teáskanál őrölt fahéj
12 lap fagyasztott rétestészta
20 dkg olvasztott vaj
1,5 csésze cukor
3 dl víz
1/2 citrom leve
3 dkg darált dióbél

Először a diós tölteléket készítjük el. A dióbelet egy evőkanál cukorral és a fahéjjal elkeverjük, és félrerakjuk.

Terítsünk ki egy réteg tésztát. Kép helye Kenjük meg olvasztott vajjal. Szórjunk rá tölteléket. Egy vékonyabb pálcára tekerjük fel a tésztát. A tekercset kissé nyomkodjuk meg. A pálcát húzzuk ki, és a tekercset formáljuk spirálba. Kivajazott tepsire, sütőlapra helyezzük. A többi tésztalevéllel is ezt ismételjük meg. Mérsékelt tűzön 30 perc alatt süthetjük ki, aranybarnára.

Amíg a fülemülefészkek sülnek, a cukorból, a vízből főzzünk szirupot. 15 percig főzzük. A citromlevet a főzés vége előtt 1-2 perccel öntsük bele.

Amikor a sütőből kivesszük, a forró fészkekre töltsük a langyos szirupot. Hagyjuk kihűlni.

Rakjuk tálra, és darált dióbéllel megszórva díszítsük.

Kép helye KÉT ROMÁN DIÓS KELTTÉSZTA
Cozonaci cu nucă és Melci

1. Cozonaci cu nucă

Hozzávalók:
1 kg liszt
30 dkg cukor
1,5 csésze tej
6 tojás
5 dkg élesztő
20 dkg vaj
2 evőkanál étolaj
vanília, só, tojás, zsíradék

A töltelékhez:
30 dkg darált dióbél
1 csésze tej
3/4 csésze cukor
1/4 csésze rum
vaníliás cukor

Az élesztőt egy kávéskanál cukorral, kevés langyos tejjel és kevés liszttel elkeverve keltsük életre. Szórjunk kevés lisztet a tetejére, fedjük le, és meleg helyre tegyük félre.

A tejet egy rúd apróra vágott vaníliával forraljuk fel, majd a tűzről levéve fedjük le, tegyük félre, de tartsuk melegen.

A tojások sárgáját a cukorral és kevés sóval keverjük el, majd folyamatosan keverve öntsük hozzá a langymeleg tejet.

A megindult élesztőt tegyük egy nagyobb tálba, és állandó keverés közben öntsük hozzá a tojásos tejet. Verjünk habot a tojásfehérjéből, és azt is keverjük hozzá, a lisztet is, apránként, keverés közben.

Amikor a liszt hozzákeverésével végeztünk, tésztánk gyúrható. A vajat megolvasztjuk, hozzáöntjük az étolajat, és ezt a zsíradékot folyamatosan gyúrjuk a tésztába, mindig annyit, hogy ujjunkról a tészta jól leváljon. Ha gyúrás közben túl keménynek találjuk, kevés tejjel puhíthatjuk, ha pedig túl lágy, kevés lisztet adjunk még hozzá.

Amikor meggyúrtuk, fedjük le a tálat egy konyharuhával. Meleg helyen várjuk meg, míg háromszorosára dagad.

Amíg a tészta dagad, elkészítjük a tölteléket. A cukrot és a vaníliás cukrot meleg tejben oldjuk fel, a tűzhelyen. Amikor feloldódott, öntsük bele a dióbelet, és forraljuk fel. Rövid idejű főzés után, miután a töltelék sűrűsödni kezdett, levesszük a tűzről, és hozzáöntjük a rumot.

Amikor a töltelék kihűlt és a tészta is megkelt, a tésztát ujjnyi vastagságúra nyújtjuk. Egyenletesen töltjük rá a tölteléket, majd feltekerjük. Kizsírozunk egy magas oldalú kenyérsütő formát, belehelyezzük a tésztát, és egy ideig még kelni hagyjuk. Utána megkenjük tojással, és közepes tűzön kisütjük.

Amikor megsült, mihelyt lehet, vegyük ki a formából, és konyharuhával letakarva hagyjuk kihűlni.

2. Melci (diós csiga)

Hozzávalók:
kelttészta, az előző recept szerint
3 evőkanál darált dióbél
kevés cukor
szirup 3 evőkanál cukorból,
vaníliás cukorból, 1 csésze vízből

Tojás nagyságú kelttészta-darabokból ujjvastagságú hurkákat formálunk, majd csigává tekerjük. A csigákat kizsírozott tepsibe helyezzük, egymás mellé. Egy ideig hagyjuk még kelni.

Megsütjük, majd egyenként szedjük ki a tepsiből. A tetejüket forró szirupba mártogatjuk. Egy lapon egymás mellé helyezzük, és meghintjük cukorral kevert dióbéllel.

A Cozonaci cu nucă másik receptje:

Hozzávalók:
A tésztához:
2 kávéskanál élesztőpor
1/2 csésze (1,2 dl) meleg tej
3 evőkanál cukor
5 nagy tojás sárgája
3 evőkanál étolaj, és még 1 kávéskanálnyi
10 dkg vaj
1 kg liszt
2 evőkanál reszelt citromhéj
1/2 kávéskanál só
1 csésze langyos tej (vagy amennyi kell)
A töltelékhez:
az 5 tojás fehérje
10 dkg cukor
0,5 kg darált dióbél
A megkenéshez:
1-2 tojás felvert sárgája

Az élesztőporhoz öntsünk fél csészényi meleg tejet és 3 evőkanál cukrot. Tegyük félre öt percre.

Egy nagyobb tálba öntsük át az élesztőt. Válasszuk külön a tojások sárgáját a fehérjétől, éa a tojások sárgáját keverjük az élesztőhöz. Keverjük hozzá a több mint három kanálnyi étolajat, majd 10 dkg vajat. Adagolva keverjük hozzá a lisztet. Keverjük bele a reszelt citromhéjat, és sózzuk meg. Jól dolgozzuk össze a tésztát. A langyos tejet apránként adjuk hozzá, hogy megfelelő legyen a tészta állaga.

Gyúrjuk néhány percig, amíg szép, egyenletes nem lesz, majd 2-3 órára tegyük félre, kelni.

Ezalatt elkészítjük a tölteléket. A tojásfehérjéből egy nagyobb tálban egészen kemény habot verünk. Ezután a cukrot is hozzáverjük, amíg újból kemény habot nem kapunk. Ekkor összekeverjük a darált dióbéllel.

A tésztát, amikor megkelt, két darabra szedjük szét. Belisztezünk egy gyúródeszkát, és kinyújtjuk a tésztát. Téglalap alakúra, közel 1,5 cm vastagságúra. Olyan hosszúra, amekkora a tepsink. A tölteléket is kettéosztjuk, és a két tésztára kenjük, majd a tésztát hosszú tekercsekbe tekerjük.

Tegyük tepsibe, és 10-15 percig hagyjuk még kelni. Amikor megkelt, kenjük be 1-2 tojás felvert sárgájával.

180 C°-on 30-40 perc alatt sül meg.

Kép helye LUZERNI RÉTES
(svájci recept)

Hozzávalók:
25 dkg rétestészta
1 tojás
45 dkg aszalt körte
15 dkg aszalt szilva
5 dkg szárított füge
10 dkg apró dióbél
5 dkg mazsola
7,5 dkg cukor
0,5 dl gyümölcspálinka

A körtét, szilvát, fügét, mazsolát előző este beáztatjuk hideg vízben, akár egy edényben is. Másnap - cserélt vízben - félóráig főzzük, majd leszűrjük. A gyümölcsök szárát, magját eltávolítjuk. A gyümölcsök húsát apróra vágjuk.

A gyümölcsöket a dióbéllel, cukorral, pálinkával összekeverjük.

Előmelegítjük a sütőt 180 C°-ra.

A kicsomagolt rétestésztát 26 x 43 cm-esre vágjuk. Rátöltjük a tölteléket, a szélén 3 cm-t üresen hagyunk. Feltekerjük. A tekercs végét alulról felvert tojásfehérjével kenjük be, a tekercs alá hajtjuk, nyomással összeragasztjuk. A tekercset sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. A felső részét tojássárgájával kenjük meg. A tekercset néhányszor megszúrjuk villával.

A sütő közepére helyezve sütjük meg, 30-40 perc alatt.

Kép helye MAMOUL (libanoni töltött sütemény)

A mamoul (más írásban maamoul, mamool, mamul) a libanoni nagy ünnepek süteménye, a karácsonyé és a húsvété is. Speciális, erre a célra faragott formával készítik. A formát belisztezik, egy tésztagolyót a formába nyomnak, a belsejébe tölteléket, majd a gyúródeszkához ütve szedik ki a süteményt. Megsütik, lehűtik, majd porcukorral hintik meg.

Dió helyett pisztáciával vagy datolyával is tölthető, de ezeknek a változatoknak az a hibája, hogy a képen látható forma helyett más formákat kell faragni.

Kép helye Hozzávalók:
1/2 csésze margarin
8 evőkanál vaj
1 csésze teljes őrlésű liszt
2 csésze búzadara
1/4 kávéskanál só
1/4 kávéskanál sütőpor
1/4 csésze kristálycukor
1 evőkanál rózsa- vagy narancsvirág-víz
7 evőkanál víz
A töltelékhez:
1/2 csésze apróra vagdalt dióbél
2 evőkanál rózsa- vagy narancsvirág-víz
1/4 csésze kristálycukor
1/4 kávéskanál őrölt fahéj
Végül:
porcukor

A munkát egy nappal előbb kell kezdenünk. Olyan tésztát kell gyúrnunk, ami összeáll, nyirkos, de nem ragadós.

Olvasszuk össze a vajat és a margarint. (Ha tartalmasabb süteményt akarunk, a margarin helyett is vajat használunk.) Engedjük kissé lehűlni.

Egy tálban keverjük össze a lisztet, a grízt, a sütőport, a sót és a cukrot. A lágy állagú vajat ujjheggyel dolgozzuk a lisztkeverékbe. Fedjük le a tálat, és hagyjuk állni másnapig.

A virág-vizet hígítsuk a 7 kanál vízzel, és öntsük a tésztára. Villával szurkáljuk meg a tésztát, hogy a víz eloszolhasson a tésztában, majd jól gyúrjuk át.

A mamoul-formát lisztezzük be, majd üssük ki belőle a fölösleges lisztet. Becsüljük meg, a formába mennyi tészta kell, és akkora golyót szaggassunk. Nyomjuk a golyót a formába, a közepére nyomjunk mélyedést, akkorát, hogy egy jó evőkanálnyi töltelék beleférjen. Töltsük is bele a diós tölteléket, ami úgy készül, hogy a hozzávalóit egyenletesen, jól összekeverjük.

A tölteléket egy tésztalappal zárjuk le, a forma síkjában. Egy határozott ütéssel üssük ki a süteményt a formából a gyúródeszkára, és spatulyával szedjük sütőlapra.

Közepesen meleg sütőben negyedóra alatt enyhén színesedni kezd, addig süssük. Kihűtés után, szervírozás előtt porcukorral hintsük meg.

Kép helye MAMOUL 2
(szíriai recept)

Hozzávalók 4 személyre:
A tésztához:
25 dkg búzadara
8 dkg vaj
1/4 pohár narancsvirág-víz
1/4 pohár rózsavíz
A töltelékhez:
15 dkg darált dióbél
10 dkg porcukor
3 evőkanál narancsvirág-víz

A vajat megolvasztjuk, és egy tálban összekeverjük a búzadarával és a kétféle, illatos vízzel. Két órán át pihentetjük, addig a tölteléket készítjük el, ami mindössze abból áll, hogy a darált dióbelet a cukorral és a narancsvirág-vízzel keverjük össze. Így nekünk is van időnk pihenni.

A pihenőidő leteltével összeállítjuk a süteményt. A daratésztából nagyobb diónyi darabokat szaggatunk, kezünkkel meglapítjuk, és ráteszünk mintegy két kávéskanálnyi tölteléket. Be is fedjük a tölteléket a daratésztával.

Enyhén bevajazott vagy olajozott tepsire rakjuk a nyers süteményeket, és magas hőfokon (talán 200 C°-on) 35 percig sütjük.

Amikor a sütőből kivesszük, először porcukorral szórjuk meg, csak aztán engedjük hűlni.

Langyosan is ehetjük, vagy teljes kihűlés után.

Kép helye MAAMOULS
(libanoni diós sütemény)

Hozzávalók 50 apró darabhoz:
50 dkg búzadara
3 dkg porcukor
1 kávéskanál szódabikarbóna
25 dkg nagyon lágy, szinte folyékony vaj
0,6 dl tej
0,6 dl narancsvirág-víz
15 dkg dióbél
1 narancs reszelt héja
2-3 evőkanál porcukor
2-3 evőkanál víz
porcukor a végső meghintéshez

Egy nagy tálban keverjük össze a búzadarát, a cukrot és a szódabikarbónát. A vajat adjuk hozzá, és ujjheggyel gyúrjunk omlós tésztát. Végül a tejet és a narancsvirág-vizet gyúrjuk a tésztába. Ezután a tésztából formáljunk gömböt, és pihentessük egy órán át.

Közben elkészítjük a tölteléket. A dióbelet igen apróra vágjuk, de nem daráljuk. Cukorral, reszelt narancshéjjal keverjük, és bőven adunk hozzá vizet, hogy tésztaszerű anyaggá álljon össze.

A sütőt nem túl melegre, csak 160 C°-ra melegítjük elő.

A sütemény összeállítása akkor a legkönnyebb, ha van maamoul-nyomó formánk, fából faragva. Állítólag kapható ilyen. Úgy néz ki, mint egy fagylaltos kanál, de a belseje nem sima, hanem rovátkás. Egy kisebb, félgömb alakú formával pótolhatjuk. A félgömbbe tésztát nyomunk, a tésztába tölteléket teszünk, lefedjük egy réteg tésztával, és kiütjük a formából. Addig folytatjuk, amíg van hozzávalónk. Még egyszerűbb, ha lekváros gombóc mintájára a tésztára tölteléket helyezünk, és a tésztával beburkoljuk. A tepsiben kissé megnyomjuk, hogy libanoni hangulatú, félgömb alakú legyen.

Sütőpapírral bélelt tepsiben sütjük ki, 12-15 perc általában elég, esetleg valamivel több. Amikor a tészta színesedni kezd, állítsuk le a sütést. Ilyenkor a sütemény törékeny, várjunk a kiszedéssel, amíg kihűl.

Mielőtt szervírozzuk, porcukorral szórjuk meg.

Kép helye MAMUL
(arab recept)

Hozzávalók:
A tésztához:
2 csésze vaj (de nem margarin)
6 csésze (kb. 1 kg.) búzadara
narancs- vagy citromvirág-víz
tej
2 evőkanál sütőpor
porcukor
A töltelékhez:
3 csésze darált dióbél
1,5 csésze kristálycukor
1 evőkanál rózsavíz vagy narancsvirág-víz vagy citromvirág-víz

Olvasszuk meg a vajat. Öntsük az olvasztott vajra a búzadarát, és keverjük össze. Fedjük le, és hagyjuk állni mintegy nyolc órán át.

A vajas búzadarához keverjük a sütőport annyi tejjel, hogy önthető állagú legyen a tésztánk.

Töltelék céljára cukros darált dióbelet használunk.

A tésztából kis adagokat merjünk mamulkészítő formába, készítsünk a formában mélyedést a tölteléknek. Töltsünk bele tölteléket, és tapasszunk rá még kevés gríztésztát. A formából üssük ki tepsire. (A tepsit nem kell előzőleg megvajazni.)

Mérsékelten meleg sütőben 25 percig süssük, hogy a sütemény alja aranyszínű legyen. Sütés után, még mielőtt kihűlne, hintsük meg ízlésünk szerinti, illatos virág-vízzel és porcukorral.

Mihelyt kihűlt, szervírozhatjuk. Fő étkezés után, kávé mellé a legjobb.

Kép helye MUTEKKE
(azerbajdzsáni sütemény)

Hozzávalók:
50 dkg liszt
2 tojás
10 dkg vaj
2 dl tej
1 dkg élesztő
5 dkg porcukor
15 dkg baracklekvár
20 dkg dióbél
20 dkg cukor
vaníliás cukor

Az élesztőt oldjuk fel a tejben, adjuk hozzá a tojást, sót, porcukrot, a fele vajat felolvasztva, és keverjük el. Végül keverjük bele a lisztet is.

Gyúrjuk egy negyedóráig, majd langyos helyen hagyjuk állni 1,5 órán át.

Vagdaljuk darabosra a dióbelet, keverjünk hozzá ugyanannyi cukrot és a baracklekvárt.

Nyújtsuk a tésztát 4-5 mm vastagra, és vágjuk fel háromszögletű darabokra.

A tésztadarabokra rakjunk tölteléket, és tekerjük fel.

Forró sütőben 10-15 percig süssük. Kihűlés után még szórjuk meg porcukorral.

Kép helye OREHNYÁCSA
(a diós bejgli szerb változata)

Hozzávalók 12 személyre:
1,25 kg liszt
20 dkg lágy vaj
2 tojás
25 dkg cukor
2,5 dl meleg tej
1 csomag szárított élesztő
0,6 dl meleg víz
csipetnyi só
50 dkg szép dióbél
további 1,25 dl meleg tej
1 tojás
6 dkg lágy vaj
12,5 dkg cukor
0,6 dl méz
1 tasak vaníliás cukor
esetleg reszelt citromhéj
és még 1 tojás

Az élesztőt a valamivel több, mint féldecinyi meleg vízben indítsuk meg. A negyedliter meleg tejben oldjuk fel a negyedkiló cukrot.

A lisztet kissé sózzuk meg. A 20 dkg lágy vajat kézzel morzsoljuk a lisztbe, és gyúrjuk bele. A vajas liszt közepére készítsünk egy mélyedést, abba öntsük az élesztőt, a cukros tejet és a két tojást.

Kézzel gyúrjuk össze a tésztát, alaposan. 8-10 percig gyúrjuk, hogy egyenletes, finom legyen. Helyezzük a tésztát egy enyhén beolajozott tálba, és fedjük le. Másfél-két óráig hagyjuk kelni.

Amíg a tészta kel, elkészítjük a diós tölteléket. A diót ledaráljuk. Egy közepes méretű tálban megöntjük a dióbelet az 1-1,5 deci meleg tejjel, hozzákeverünk egy tojást, 6 dkg vajat, 12 dkg cukrot, kevés mézet. Keverjük jól össze, és tegyük félre. Ezalatt a keverék sűrűsödik, mert a dió felszívja a nedvességet.

A megkelt tésztát lisztes gyúródeszkára borítsuk ki. Nyújtsuk 50 cm hosszúra, félcenti vastagra. A diótölteléket egyenletesen terítsük a tésztára. Hosszanti oldaláról tekerjük fel a tésztát. Vajjal megkent tepsibe fektessük. Mielőtt megsütnénk, hagyjuk még másfél órán át kelni.

A sütőt 160 C°-ra melegítsük föl. Mielőtt a tepsit a sütőbe tennénk, a veknit kenjük meg egy kanálnyi vízben elkevert tojással. 40-45 percig kell sütni, hogy szép, aranyos színe legyen.

Sütés után, mielőtt felszeletelnénk, hagyjuk teljesen kihűlni.

OREHNYÁCSA 2
(szerb diós bejgli)

A hagyományos szerb orehnyácsa modernizált változata.

Hozzávalók:
A tésztához:
1 kávéskanál cukor
1/2 csésze meleg tej
1 dkg élesztőpor
1 kisebb citrom héja, apróra darálva
1 tojás sárgája
1 egész tojás
1/3 csésze méz
1/2 csésze tejszín
1 kávéskanál vaníliás cukor
1/2 kávéskanál só
3 evőkanál vaj
3 egész és 2/3 csésze liszt
A töltelékhez:
0,5 kg darált dióbél
3/4 csésze tejszín
3/4 csésze tej
3/4 csésze méz
1/2 csésze cukor
1/3 kávéskanál só
1 kávéskanál vaníliás cukor
olvasztott vaj

Az élesztőport fél csésze meleg tejben, egy bő kávéskanál cukorral megindítjuk.

Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye

Használjunk kenyérdagasztó konyhagépet. A felsorolt hozzávalókból a darált citromhéjtól a lisztig bezárólag mindent helyezzünk a kenyérkészítő gépbe. Töltsük utána a megindult élesztőt is.

Indítsuk be a kenyérdagasztó gépet, hogy a hozzávalókból gyúrjon tésztát. 15-20 percig gyúrassuk. Tíz prec elteltével a tésztának már golyóformában kell az edényben táncolnia. Csak kicsit lehet ragadós, de ne ragadjon az edény falához. Ha túl száraz, néhány kávéskanálnyi vízzel javíthatunk az állagán, ellenben ha túl ragadós, kevés liszttel javíthatjuk.

Amikor a tészta kész, vajazzunk és lisztezzünk ki egy kisebb tepsit. Helyezzük rá a tésztát, és tegyük hűtőbe két órára, hogy jól áthűljön.

A töltelék hozzávalóit (dióbél, tejszín, tej, méz, cukor, só) tegyük egy nagyobb lábasba. Tegyük fel a tűzhelyre, és addig melegítsük, amíg forrni nem kezd, buborékok nem jönnek elő. Ekkor tegyük takarékra, és főzzük további 4-5 percig. De ne főzzük tovább 5 percnél. Vagyis, attól kezdve, hogy feltettük a tűzhelyre, 11 percnél ne tartsuk tovább ott.

A vaníliás cukrot a főzés után keverjük a töltelékbe. A tölteléket a lábasban hagyjuk kihűlni.

A hűtési idő elteltével vegyük ki a tésztát a hűtőből. Lisztezzünk be egy sima felületet (gyúródeszkát), tegyük rá a tésztát, és felülről is szórjuk be liszttel. Kézzel, majd nyújtófával nyújtsuk kb. 50x40 cm-esre. Kilógó széleit ne vágjuk le, igazítsuk a téglalap-alakba.

A töltelékkel kenjük meg a tésztát. Reméljük, a kihűlt töltelék nem szilárdult meg nagyon, kenhető állagú maradt.

Óvatosan göngyöljük fel a tésztát, kb. 50 cm-es hengerré, és amikor feltekertük, egy éles, belisztezett késsel vágjuk három darabra. A három tekercsnek a végeit is lisztezzük be.

A három tekercset egyszerre sütjük ki, külön-külön elhelyezve a tekercseket. A tepsiket, sütőlapokat, sütőformákat vajazzuk és lisztezzük meg, mielőtt a tekercseket beleraknánk.

Kenjük meg a tekercseket olvasztott vajjal, és sütés előtt félóráig-egy óráig hagyjuk kelni. Amikor megkelt, mielőtt sütőbe raknánk, újból kenjük meg olvasztott vajjal.

180 C°-os sütőben félóráig süssük. Amikor megsült, addig ne vegyük ki a tepsiből, amíg ki nem hűlt.

Kép helye

Pizziddate Kép helye PIZZIDDATE
(olasz karácsonyi sütemény)

Hozzávalók:
50 dkg liszt
30 dkg vaj
20 dkg cukor
4 tojás
1 pohár tej
30 dkg füge
15 dkg dióbél
15 dkg mazsola
15 dkg mandula
20 dkg cukrozott gyümölcs
5 dkg főzőcsokoládé
5 dkg pisztácia
2 db szegfűszeg
1 tojás
fahéj, vanília

Kemény tésztát gyúrjunk a lisztből, vajból, tojásból és tejből. Kerek lapot nyújtsunk belőle.

Egy tálban keverjük össze a tölteléket: a felvagdalt fügét és cukrozott gyümölcsöt, a lereszelt csokoládét, a mazsolát, a pisztáciát, a darabos mandula- és dióbelet, az egész (összekevert) tojást, egy csipet fahéjport. Jól keverjük el. És tegyünk bele 2 db szegfűszeget is, szétmorzsolva.

Amikor a tölteléket egyenletesre kevertük, töltsük a tésztára. A tészta közepén hagyjunk ki egy kört, oda ne töltsünk, és a széle felé se. Kívülről a tésztát hajtsuk körben a töltelékre, (és középről is kifelé), hogy gyűrű-formát kapjunk.

Közepes lángon félórán át süssük. Sugárirányban szeleteljük.

Kép helye POTICA (szlovén diós kalács)

Hozzávalók:
Kelt tésztához:
2,5 dl meleg tej
0,5 dl meleg víz
1 élesztőkocka
5 dkg kristálycukor
1 kg liszt
5-6 dkg vaj
2 tojás sárgája
só, kb. 1 kávéskanállal
A töltelékhez:
7 dkg vaj
3 tojás
20 dkg cukor
1 l darált dióbél
4 evőkanál tejszín
fahéj, szegfűszeg
citrom

Kép helye A potica a szlovén karácsonyi és húsvéti diós kalács. Dión kívül sok más töltelékkel is készítik. A magyar bejglihez képest az a fő különbség, hogy sütőformában, többnyire kuglófsütő formában sütik ki. A receptek családonként is eltérnek, de maga a potica a szlovén nemzeti büszkeség tárgya.

Készítsünk kelt tésztát ahogy a karácsonyi bejglinél szoktuk, vagy az alábbi módon.

Először a szétmorzsolt élesztőt keverrjük el a meleg vízzel. Egy tálban összekeverjük a tejet, cukrot, vajat. Megsózzuk. Öntsük hozzá a fele lisztet, és jól dolgozzuk össze. Majd dolgozzuk bele az élesztőt és a tojássárgáját. Fokozatosan adjunk hozzá több lisztet, de a tészta ne legyen kemény.

Kép helye Belisztezett deszkán takarjuk le a tésztát, és 10-15 percig hagyjuk állni, majd gyúrjuk át. Vajazzunk ki egy tálat, tegyük be a tésztát, és a tetejét is kenjük meg olvasztott vajjal. Meleg helyen kelesszük másfél órán át, amíg a kétszeresére nem kel. Ekkor átgyúrjuk, és újból kelesztjük, ugyancsak kétszeresére. A második kelesztés kb. fele időt igényel.

A 3 tojássárgáját verjük fel a vajjal, a cukorral, kevés fahéjporral, darált szegfűszeggel, egy citrom lereszelt héjával együtt, amíg habos keveréket nem kapunk.

Adjuk hozzá a tejszínt, és mintegy fél liternyi darált dióbelet, és keverjük jól össze. Végül adjunk hozzá, keverjünk bele két tojás fehérjéből vert habot.

Amikor a tészta megkelt, nyújtsuk ki, kenjük be a töltelékkel, és szórjuk rá a darált dióbél másik felét. Beigli-formára tekerjük fel a tésztát, és helyezzük egy kivajazott kalácsütő, kenyérsütő formába. Tegyük a formát langyos helyre, hogy a tészta tovább keljen. Mielőtt sütőbe tesszük, a harmadik tojás fehérjével kenjük meg a kalács tetejét.

190 C°-ra előmelegített sütőben mintegy 40 percig süssük.

Kép helye

Kép helye SAKERBURA
(orosz recept a Kaukázus vidékéről)

Hozzávalók:
24 dkg liszt
6 dkg olvasztott vaj
0,8 dl tej
1 tojás
0,8 dkg élesztőpor
20 dkg dióbél
20 dkg cukor
késhegynyi kardamommag-por

A tejet 30-35 C°-ra meglangyosítjuk. A tejből, tojásból, lisztből, élesztőből, olvasztott vajból kemény tésztát gyúrunk. Egy-másfél órára félretesszük kelni.

Kép helye Addig a dióbelet enyhén megpirítjuk, majd megdaráljuk. Ugyanannyi cukorral és leheletnyi őrölt kardamommaggal keverjük.

Amikor a tészta megkelt, három dekás darabokat szaggatunk a tésztából, és 2 cm vastag kerek lapokat nyújtunk belőlük. A lapokra cukros diós tölteléket helyezünk. A lapokat félbehajtjuk, a szélét csavaró mozdulattal összecsípjük. A sütemény tetejét mintával díszíthetjük.

160-180 C°-os sütőben 25-30 percig sütjük.

Kép helye SÖBIYET
(török recept)

Hozzávalók:
80 dkg kész rétestészta
félkiló darált dióbél
olvasztott vaj, kézmelegre hűtve
tejszín
félliter tej
10 dkg búzadara
gyümölcsszörp
1,2 kg porcukor
7 dl víz
fél citrom leve

Először a tejet forraljuk fel, és amikor forrni kezd, a búzadarát belekeverjük. Sűrű tejbegrízt főzünk, majd tejszín belekeverésével gazdagítjuk. A tűzről levéve hagyjuk kihűlni.

A rétestésztából három réteget terítünk egymásra, és megszórjuk dióbéllel. Erre fektetünk másik négy réteg tésztát. 7 x 7 cm-es négyzetekre vágjuk. Minden négyzetre egy kávéskanálnyit helyezünk a tejszínes tejbegrízből.

A tésztanégyzeteket a szemben levő sarkok összehajtásával a kép szerinti alakúra formáljuk, és tepsire helyezzük. A tepsit előzőleg olvasztott vajjal hintjük be, a maradék olvasztott vajat pedig a tepsibe helyezett söbiyetekre hintjük. Az egészet zsírpapírral fedjük le.

150 C°-os sütőben pirkadásig sütjük. Amíg sül, a cukorból és a vízből szirupot főzünk, amit citromlével, gyümölcsszörppel ízesítünk. A sütőből kivett söbiyetet ezzel a sziruppal öntjük meg.

Kép helye TÖRÖK DIÓS KALÁCS

Hozzávalók:
1 csomag friss élesztő
1 vizespohár langyos tej
1 kockacukor
1 kg liszt
1 pohár étolaj
1 pohár olvasztott vaj vagy margarin
1 tojás

kevés cukor, szirupnak
kevés darált dióbél
A tetejére: tojássárgájával kevert darált dióbél és szezámmag

Az élesztőt a cukorral együtt szétmorzsoljuk, és a tejbe áztatjuk.

A megfuttatott élesztőből, a lisztből, olajból, vajból, tojásból, kevés sóból kézzel lágy tésztát gyúrunk. A kész tésztát félretesszük kelni.

A megkelt tésztából azonos nagyságú darabokat szaggatunk, hosszúra, de nem túl vékonyra nyújtjuk. Darált dióval kevert cukorsziruppal hintjük meg.

Minden tésztacsíkot háromszor tekerünk meg, és a képen látható formára alakítjuk, majd tepsibe rakjuk. Most kenjük meg tojássárgájával kevert darált dióbéllel és szezámmaggal. 190 C°-os sütőben addig sütjük, amíg a teteje meg nem pirul.

Kép helye VIRÁGOSKERT
(török recept)

Hozzávalók:
1 csomag lágy margarin
1 tojás
fél citrom reszelt héja
1 tasak sütőpor
kb. 4 pohár liszt
1 pohár apró darabos dióbél
A sziruphoz:
3 pohár cukor
3 pohár víz
1-2 kanál citromlé

A hozzávalókból - a dióbél kivételével - tésztát gyúrunk, a tésztát öt részre osztjuk. Tányérnyi méretű lapokat nyújtunk a tésztából. A lapokat megszórjuk a dióbéllel. A nyújtófával a tésztába nyomjuk a dióbelet.

A lapokat feltekerjük, éles késsel 1 cm-es karikákra vágjuk, tepsibe rendezzük.

175 C°-on addig sütjük, amíg pirulni nem kezd. Közben szirupot főzünk, és a megsült süteményt azzal öntjük meg.

---------------------------------------------- Fel------------------------------------- Tovább