Vissza-------------------------------- Tartalomhoz

Baklava (Mézes rétes)

Vázlat:
Tunéziai baklava
Tunéziai baklava 2
Marokkói baklava
Szerb baklava
Bosnyák baklava
Albán baklava
Bolgár baklava
Azeri baklava
Azeri baklava 2
Azeri baklava 3
Bakui baklava
Görög baklava
Görög baklava 2
Görög baklava 3
Platszenta
Török baklava
Török baklava 2
Szultáni baklava
Bőjti baklava
Vándorok baklavája
Libanoni baklava
Spanyol baklava
Pisztáciás diós baklava
És még egy baklavarecept
Örmény baklava
Örmény vajas baklava
Sari burna
Grúz baklava
Iráni baklava
Orosz baklava
Bőjti baklava 2
Kaukázusi baklava
Orenburgi baklava
Réteges baklava
Román baklava
Újszerű baklava
Diós-mandulás-pisztáciás rétes

A mai diós sütemények leírását a baklavával kell kezdeni. A baklava az egész mediterrán térségben jellemző édesség, mindenhol sajátos változatban. A Földközi-tenger mellett minden országban ismerik, a Balkánon is, és keletebbre a Kaukázus vidékén és Oroszországban is. Nálunk nem. Pedig déli határaink mentén már gyakori. Egy macedón és egy horvát baklava fényképe:
Kép helye

A baklavával való ismerkedést kezdjük egy tunéziai recepttel.

Baklava Kép helye BAKLAVA

Hozzávalók:
70 dkg liszt
30 dkg gríz
46 dkg vaj
45 dkg dióbél
25 dkg mandula
25 dkg mogyoró
35 dkg cukor
narancslé
2 dl étolaj
1 l cukorszirup
kevés étkezési keményítő

Egy 70 cm átmérőjű kerek tepsi is szükséges és egy akkora sütő, amibe belefér. A baklava készítéséhez szükség van még igen nagy türelemre is, de az eredmény megéri.

A mogyorót, a mandulát és a dióbélből 30 dkg-ot pirítsunk meg kissé (egyben is lehet), majd daráljuk finomra.

Egy nagy tálban a lisztet, a grízt és 6 dg vajat egy csipet sóval keverjük el. 20 percen át gyúrjuk keményen, közben mindig adjunk hozzá egy igen kevés vizet, míg kellően szilárd tésztát nem kapunk. Vágjuk 14 egyenlő részre, és külön-külön nyújtsuk ki vékony, 70 cm átmérőjű kerek lapokká. Munka közben időnként hintsük be a lapokat keményítővel. A tepsit jól vajazzuk ki. 7 tésztalapot helyezzünk egymásra a tepsiben, közben mindegyiket kenjük meg olvasztott vajjal.

Keverjük össze a dió-mandula-mogyoró darát a cukorral és a narancslével.

A hetedik lapra töltsük az így elkészített tölteléket, és egyengessük el. Ezután a másik 7 lap felhelyezése következik, amelyeket előzetesen jól megkentünk olvasztott vajjal. Ezek a lapok valamivel nagyobbak lehetnek, és a széleiket hajtsuk le, jól nyomkodjuk körbe a töltelék körül.

Ha mind a 7 lapot felhelyeztük, az egészet egy késsel vágjuk rombusz-alakú szeletekre. Ezután a maradék olvasztott vajjal a tetejét kenjük be.

Süssük meg. Amikor kivesszük a sütőből, a szeletekre helyezzünk egy-egy fél dióbelet (a képen nem látszik), és öntsük meg a cukorsziruppal. Tegyük hűvös helyre, takarjuk le.

Két napig hagyjuk állni. Szervírozás előtt a sütés előtti felvagdosást ismételjük meg.

Aki nem akar a tésztakészítés fáradságos munkájával bajlódni, annak azt ajánlom, hogy előre elkészített rétestésztából dolgozzon, a következő baklavareceptek szerint.

Kép helye Kép helye TUNÉZIAI BAKLAVA 2

Hozzávalók:
1 csomag rétestészta (ha a hipermarketben kapható, libanonit vagy görögöt vegyünk)
20 dkg darált mandula
35 dkg darált dióbél
25 dkg darált mogyoró
35 dkg cukor
2 evőkanál méz
narancslé
40 dkg olvasztott vaj
15 dkg fehér színű mandulabél, egészben
1 l cukorszirup

Először pirítsuk meg enyhén a magvakat (együtt, vagy külön). Amelyiknek hártyája van, dörzsöljük le.

A cukorral és a mézzel daráljuk le a magvakat, robotgépben. Egy kávéskanálnyi narancsszörpöt is öntsünk hozzá. Addig járassuk a gépet, amíg elég sűrű tészta-formációt nem kapunk.

A vajat takaréklángon olvasszuk meg.

Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye

A tészta kicsomagolását óvatosan végezzük. Készítsünk elő két nagy konyharuhát, akkorákat, mint a kihajtogatott tészta, és enyhén nedvesítsük be. Az egyiket a munkaasztalra terítjük, fektessük rá a kicsomagolt tésztát, és fedjük le a másikkal.

Azt a tepsit, amiben sütni fogunk, egy ecsettel kenjük ki olvasztott vajjal. A rétestészta leveleit egyenként fektessük a tepsibe, mindegyiket kenjük meg olvasztott vajjal.

Amikor nyolc réteg tésztát a tepsibe fektettünk, kenjük rá a diós tölteléket, és szórjuk rá az egész mandulaszemeket.

Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye

Újabb nyolc réteg, egyenként megvajazott tészta következik. Még sütés előtt vágjuk fel a tésztát, apróbb, rombusz-forma szeletekre. A maradék olvasztott vajat öntsük a felvágott süteményre.

Közepesen előmelegített sütőben süssük meg, amíg aranyszínt nem kap. sütés után öntsük meg a sziruppal, és felszolgálás előtt hagyjuk a baklavát négy órát pihenni.

Végül az utolsó hozzávaló következik, egy 70 cm átmérőjű lapos tál. A lapos tálba szedjük a baklava-szeleteket, és újból megöntjük cukorsziruppal. Fedjük le, és minden melegségtől tartsuk távol 1-2 napig.

A baklavaszeletek kínálásához egyedi papíralátéteket használjunk.

Kép helye MAROKKÓI BAKLAVA

Hozzávalók:
25 dkg tisztított mandula
25 dkg dióbél
2 evőkanál narancsvirág-víz
1/2 evőkanál fahéjpor
10 dkg aprószemű kristálycukor
1/2 csésze olvasztott vaj
25 dkg rétestészta
Díszítésnek:
Kép helye néhány mandulaszem
25 dkg méz
4 evőkanál narancsvirág-víz

Mixerben daráljuk össze a diót és a mandulát. Egy tálba öntsük át, öntsük rá a két kanál illatos vizet, adjuk hozzá a fahéjport, a cukrot és a vajat, és az egészet keverjük jól össze. Ez lesz a baklava tölteléke.

A rétestésztát osszuk két részre. Egy tepsibe szórjunk lisztet, és egyenként fektessük bele az egyik csomag tészta lapjait. Hogy simák legyenek, nyújtófával is segíthetjük a lesimításukat. Töltsük rá a tölteléket, és a másik csomag tésztával fedjük be.

Félóráig hagyjuk állni, hogy a tészta megszilárduljon.

Vágjuk a baklavát kockákra, és minden kockát díszítsünk egy szem mandulával. Közepes hőfokra előmelegített sütőben süssük meg. Akkor vegyük ki, amikor a tészta aranyszínűvé válik.

Amíg sül, a mézhez öntsük a narancsvirág-vizet, keverjük össze, és langyosítsuk meg. Az illatos mézet a megsült baklavára öntsük.

Hidegen szervírozzuk.

Kép helye SZERB BAKLAVA

Hozzávalók:
0,5 kg rétestészta
4 tojás
3 csésze (6 dl) cukor és további 6 csészével a cukormázhoz
2 csésze olaj
2 dl tejszín
1 csomag sütőpor
2 hüvely vanília
25 dkg dióbél
kevés mazsola
1 citrom lereszelt héja

A tojások sárgáját és fehérjét külön felverjük, majd a habot összeöntjük. Belekeverünk 3 csésze cukrot, továbbá az olajat, a tejszínt, a sütőport, a vaníliás cukrot és a citromhéjat. Ezzel a habos keverékkel megkenjük a tészta minden levelét. A tésztalevelek fele alulra kerül, a darált dióbelet kevés mazsolával az alsó és a felső tésztarétegek közé simítjuk. Sütés előtt szeletekre vágjuk. Megsütjük. Bevonjuk 6 csésze cukorból és 6 csésze vízből főzött forró cukorsziruppal, újból felvágjuk.

Kép helye BOSNYÁK BAKLAVA

Hozzávalók:
1 kg rétestészta
25 dkg vaj
1,5 kg cukor
80 dkg darált dióbél
1 citrom

A dióbelet daráljuk meg, de ne az egészet. Egy részét tördelt darabosra hagyjuk. Az összes dióbelet keverjük össze 0,5 kg cukorral.

Vajjal jól kikent tepsibe fektessünk 4-5 levél tésztát, és töltsünk rá cukros diókeveréket. Majd újból tésztát fektessünk, arra újból diót, amíg tart. A legfelső réteget kenjük ki olvasztott vajjal.

A baklavát sütés előtt vágjuk fel, majd süssük meg.

Amíg sül, 1 kg cukrot tegyünk fel egy lábasban 1 l vízzel. Mielőt tüzet gyújtanánk alatta, a citromot vágjuk karikákra, és helyezzük bele. Addig kell főzni, amíg be nem sűrűsödik. Ezzel a forró sziruppal kell megönteni a frissen kisült baklavát.

Kép helye ALBÁN BAKLAVA

Hozzávalók:
3 csésze durvára vagdalt dióbél
0,5 kg készen vásárolt rétestészta
0,5 kg vaj
5 teáskanál fahéjpor
40 db szegfűszeg
1 narancs héja, 2 cm széles szalagban
1 citrom héja, 2 cm széles szalagban
1 db fahéj
1/3 csésze cukor
1/3 csésze méz
1/2 citrom leve

Egy közepes méretű tálban keverjük össze a fahéjport a vagdalt dióbéllel. Kenjünk ki egy 35X50 cm-es tepsit olvasztott vajjal.

Tegyünk egy tésztaréteget a tepsibe, és kenjük meg vajjal. Ezt ismételjük még ötször, így hat vékony réteg vajazott tésztánk lesz a tepsiben. A fahéjas dióbél 1/3-ával hintsük meg a hatodik tészta felszínét. Ezután újból hat levél tészta következik, majd megint egy réteg dió. Majd megint hat tészta és a harmadik harmada a diónak. Legfelülre is terítsünk hat levél tésztát.

Sütés előtt vágjuk fel 40, rombusz alakú (mint forrásom írja, gyémánt alakú) db-ra a baklavát, és minden darabnak a tetejére helyezzünk egy szem szegfűszeget.

A sütőt 175 C°-ra melegítsük elő, és 40 percig süssük a baklavát, míg aranybarna nem lesz.

Egy közepes méretű lábasba tegyük a cukrot, ugyanannyi vizet, oldjuk fel, és helyezzük bele a narancshéjat, a citromhéjat és a fahéjat. Tegyük fel főni, és a forrástól számított 5 percig főzzük. Most öntsük bele a mézet, keverjük el, és újból hevítsük fel, amíg forrni nem kezd. Ekkor vegyük le a tűzről, és adjuk hozzá a citromlevet. Keverjük el, és hagyjuk a szirupot lehűlni. Szedjük ki a citrom-, a narancs- és a fahéjat, és a kihűlt szirupot öntsük a sütőből kivett forró baklavára.

A baklavát fedjük le egy konyharuhával, és hagyjuk állni egy órát, mielőtt feltálalnánk.

Kép helye BOLGÁR BAKLAVA

Hozzávalók 4 személyre:
50 dkg rétestészta
40-50 dkg darált dióbél
10-15 dkg mazsola
25 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
étolaj
A sziruphoz:
40-45 dkg cukor
1 dl víz
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom

Olajjal kenjünk ki egy kisebb tepsit, és fektessünk bele 2-3 levél megolajozott rétestésztát.

Keverjük össze a darált dióbelet a mazsolával és a vaníliás cukorral, és a keverékkel hintsük meg a réteslapot. A keverékre fektessünk újabb 2-3 réteg megolajozott réteslapot, és arra megint egy adag keveréket. Ezt ismételjük, amíg a réteslap és a keverék el nem fogy. A tetejére is 2-3 levél tészta kerüljön. Sütés előtt a tepsiben vágjuk fel a baklavát négyzetekre.

200 C°-os sütőben addig süssük, amíg enyhén barna nem lesz.

Amíg sül, készítsük el a szirupot. A cukorra öntsük a vizet, szórjuk bele a vaníliás cukrot, és facsarjuk bele egy citrom levét. Mintegy 20 percig pároljuk, amíg a szirup be nem sűrűsödik.

A kisült baklavára öntsük a meleg szirupot, és tegyük vissza a langyos sütőbe további 15-20 percre, hogy beleivódjon.

Kihűlés után szedjük ki a baklavát a tepsiből, és hagyjuk száradni 1-2 napig. Száraz, hűvös helyen tartva még 10 nap múlva is kínálhatjuk, minősége nem fog romlani. A süteményestálon citromkarikákkal és feles dióbéllel díszíthetjük.

Kép helye BAKLAVA AZERBAJDZSÁNI MÓDRA

Hozzávalók:
24 dg liszt
6 dkg vaj
0,8 dl tej
1 tojás
8 g élesztő
20 dkg dióbél
20 dkg cukor
csipetnyi vaníliás cukor
csipetnyi őrölt sáfránymag
0,2 dl méz
1 tojás sárgája
feles dióbél a díszítéshez

Melegítsük meg a tejet, adjuk hozzá az élesztőt, a tojást, a vajat, végül a lisztet. Gyúrjuk tésztává, majd hagyjuk állni 1-1,5 órán át.

Közben készítsük el a tölteléket. A dióbelet darabosra vagdaljuk, összekeverjük ugyanannyi cukorral, ízesítjük kevés vaníliás cukorral.

A tésztát vékonyra, mintegy félmilliméteresre nyújtsuk ki.

Fektessünk egy réteg tésztát kivajazott tepsibe, töltsünk rá 3-4 mm vastag tölteléket, és borítsuk be egy második tésztalappal. A második tésztalap felső oldalát zsírozzuk (olajozzuk) meg, és arra újból tölteléket terítsünk. Így folytassuk tovább, amíg 8-10 réteget nem kapunk.

A sütés előtt vágjuk fel 10 cm-es rombusz-formájú szeletekre, és kenjük meg a tetejét egy tojás sárgájával, amibe csipetnyi őrölt sáfránymagot kevertünk. Minden szeletre helyezzünk egy féldiót. (A mellékelt képen pisztácia van a baklavaszeleteken, de az nem olyan jó.)

180-200 C°-on 35-40 percig süssük. Mielőtt teljesen megsülne, a tetejére kenjünk kevés mézet vagy cukorszirupot.

Kép helye AZERI BAKLAVA 2
(hagyományos recept, pahlava néven)

Hozzávalók:
A tésztához:
1 kg liszt
2 tojás
1,5 dl étolaj
0,5 kávéskanál élesztőpor
1,5 pohár tej
1-2 dl tejszín (elmaradhat)
só, gyömbér
A töltelékhez:
darált dióbél
cukor
A sziruphoz:
1,5 pohár víz
1,5 pohár cukor
sáfránymag
tojás a megkenéshez
kb. 2 pohár étolaj a tésztalapok kenéséhez

Először a szirupot főzzük meg lassú tűzön. Felforraljuk, utána a tűzön hagyjuk besűrűsödésig.

A töltelékhez azonos arányban keverünk össze cukrot és dióbelet.

A hozzávalókból tésztát gyúrunk, és addig kelesztjük, ameddig csak növekszik a térfogata. Ezután 12 részre vágjuk, ezekből kettő a felső, kettő az alsó réteg lesz, és nyolc réteg lesz közbül.

Vékonyra nyújtjuk a legalsó réteg tésztát, és olajjal kikent tepsibe helyezzük. Újból olajat öntünk rá. Erre helyezzük a második réteget. A tészta fölösleges, kilógó szélét levágjuk. Egy réteg diós tölteléket helyezünk a második tésztarétegre, és olajjal hintjük meg. Így folytatjuk a többi tésztaréteggel is. Ne felejtsük el, hogy a két felső tésztarétag közé nem teszünk diós tölteléket, csak olajozzuk.

A baklava tetejét felvert tojással kenjük meg, amibe egy csipetnyi őrölt sáfránymagot is kevertünk. Szép rombusz-alakra vágjuk. A baklavaszeleteket ízlésünk szerint dekoráljuk, például szép dióbéllel. Ezen kívül a tészta levágott széléből is hajthatunk karikát, vagy más díszt.

A baklavát 180 C°-on 15-20 percig sütjük. Amikor a sütőből kivesszük, azon melegében egy pohár forró étolajjal öntjük meg. Visszatesszük, és mielőtt teljesen megsülne, még egyszer kivesszük. Késsel újra átvágjuk. Megöntjük a forró sziruppal, ne ijedjünk meg, ha sistereg. Ha most visszatesszük a sütőbe, már csak 3-5 percig kell sütni. Maga a sütés összesen 40-45 percig tart, a baklavakészítés az előkészítéssel együtt kb. másfél óráig.

Kép helye AZERI BAKLAVA 3

Hozzávalók:
2 csésze liszt
3 kanál olvasztott vaj
1/2 csésze tej
1 tojás
1 kávéskanál friss élesztő
1 csésze dióbél
1/2 csésze porcukor
1 kávéskanál vaníliás cukor
csipetnyi sáfrány
1 evőkanál méz
csipetnyi só

A tejet kissé meglangyosítjuk, hozzáadjuk az élesztőt, és megsózzuk. Összekeverjük. Hozzáadjuk a tojást, az olvasztott vajat, lisztet. Mindebből kemény tésztát gyúrunk. Szalvétával letakarjuk, hogy melegben megkeljen.

A dióbelet kissé megpirítjuk, inkább csak szárítjuk, utána megdaráljuk. Porcukorral és vaníliás cukorral elkeverjük.

Egy-másfél óra után a kelt tésztát két centi vastagra kinyújtjuk. Nyolc-tíz darabra vágjuk, a darabokat egymás után rétestészta vékonyságúra nyújtjuk. Akkorára, mint a tepsi, amiben sütni fogjuk.

Vajjal kikent tepsibe fektetjük az első réteg tésztát, a tetejét is megkenjük vajjal. Egy réteg tölteléket szórunk rá, és ugyanígy fektetjük egymásra a többi tésztaréteget is, a felső tésztára már nem teszünk tölteléket.

A tésztát 10 x 4 cm-es rombuszokra vágjuk. A tetejét sáfrányporral ízesített tojássárgájával kenjük meg. (A sáfránymag-port előbb egy evőkanál forró vízben kell áztatni húsz percig.) Minden rombusz tetejére szép feles dióbelet ragasztunk.

180-200 C°-os sütőben 35-40 percig sütjük. Negyedórás sütés után ideiglenesen kivesszük a sütőből, és olvasztott (melegített) mézzel glazúrozzuk, vagyis megöntjük.

Kép helye BAKUI BAKLAVA
(azeri recept)

Hozzávalók:
kb. 1 kg liszt
kb. 1 l meleg tej
25 dkg vaj
kb. 3 dkg élesztőpor
kb. 1 kg pirított dióbél
kb. 1 kg porcukor
őrölt kardamommag
1 csésze víz
1 csésze porcukor
olvasztott vaj
1 tojás sárgája, a megkenéshez

Kép helye Talán feltűnik, hogy a baklavareceptek többségével ellentétben a tészta hozzávalói közül hiányzik a tojás. Az érdekességét, az ízét ez adja ennek a baklavának.

Az élesztőporból kevés meleg tejjel és liszttel kovászt készítünk. Meleg helyre tesszük, hogy meginduljon.

Ezalatt megolvasztjuk a vajat, összeöntjük a meleg tejjel, összekeverjük, és félretesszük, hogy langyosra hűljön.

Félkilónyi lisztet merünk a gyúródeszkára, mélyedést készítünk a közepén, és beleöntjük a kovászt, majd a vajas tejet. Elkezdjük a tésztát keverni, közben fokozatosan adjuk hozzá a többi lisztet, de egyszerre csak keveset. A tészta lágy legyen, de ne ragadjon a kézhez. Egy-másfél órára tegyük félre meleg helyre, kelni.

Kép helye A tölteléket valójában előbb szokták elkészíteni, de az alatt is jó, amíg a tészta kel. A dióbelet megpirítjuk, helyesebben mondva inkább csak szárítjuk. Utána ledaráljuk, de nem túl apróra. Hozzákeverjük a porcukrot, és csak egy leheletnyi kardamommal ízesítjük.

A megkelt tésztát 12-15 részre osztjuk. Egy nagy tepsit kivajazunk, és belefektetünk egy kinyújtott, vékony levél tésztát. A legalsó levél valamivel kevésbé vékony is lehet, mint a többi. Pontosan fektessük le, igazítsuk meg a széleit, kenjük meg olvasztott vajjal, és szórjuk meg töltelékkel.

A többi tésztaréteget hasonlóképp egyenként fektessük egymásra, és kenjük meg vajjal, szórjuk meg töltelékkel.

Kép helye A legfelső levél ugyancsak lehet valamivel vastagabb, mint a többi. Vele pontosan, gondosan zárjuk körbe a baklavát, hogy a széleken semmi ne szóródjon ki.

Vágjuk a baklavát baklava-szeletekre, pontosan. Ajánlatos a kés mellé vonalzót fektetni. Minden szelet közepére feles dióbelet fektessünk. Kenjük meg a süteményt elkevert tojássárgájával, és tegyük 200 C°-ra előmelegített sütőbe.

Negyedóra sütés után a szeletek széle felhajlik, szétválik. Ekkor kivesszük, még egyszer felvágjuk, és megöntjük a maradék olvasztott vajjal, néhány kanálnyival, a vágások mentén. Újból sütjük, ezúttal mintegy 10 percig, ezalatt gyakorlatilag teljesen megsül. Kivételkor öntjük meg sziruppal, amit egy csésze cukorból és egy csésze vízből főztünk.

A tepsiben hagyjuk kihűlni, de ha szükségesnek tartjuk, még a szirupos megöntés után is visszatehetjük sülni.

Kép helye GÖRÖG BAKLAVA

Hozzávalók:
40 lap előre elkészített rétestésztalevél (Görögországban Athens vagy Apollo márkájút keressünk)
60 dkg vagdalt dióbél
1/2 csésze kristálycukor
1/2 kávéskanál fahéjpor
csipetnyi őrölt szegfűszeg
1 csésze olvasztott vaj (margarin, étolaj is jó)
A sziruphoz:
2 csésze kristálycukor
1 csésze méz
2 csésze víz
1 citrom héja

Először a készen vásárolt rétestésztát vesszük ki a fagyasztóból, és szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni.

Óvatosan tekerjük ki a tésztát egy sima, száraz felületen. Fedjük le egy műanyaglappal, majd azon egy nedves konyharuhával. Csak akkor vegyük le a borítást, ha egy percen belül már dolgozunk is a tésztával.

Keverjük össze a dióbelet, a cukrot és a fűszereket.

Olvasszuk meg a vajat. Kenjünk ki egy 30x40 cm-es tepsit vajjal.

Helyezzünk be egyenként 10 tésztalapot. Kenjük meg az összes tésztalapot az olvasztott vajjal. Vigyázzunk a tészta sarkaira, mert az a legtörékenyebb, ezért a sarkoknál kezdjük a kenést, és befelé haladjunk. Ne mulasszuk el a felső lap megkenését se.

A tizedik lapra terítsük a diós töltelék egyharmadát. Ezután 7 (vagy több) újabb tésztalap következik, arra megint egy réteg töltelék, aztán tészta, töltelék, tészta. Nem baj, sőt jobb, ha a legfelső tésztaréteg több, akár 16 rétegből is áll. A legtetejét is megvajazzuk.

Még sütés előtt felvágjuk a baklavát, 88 darabra. Igen éles kést használjunk. 7-8 cm-es, gyémánt vagy kocka alakokat vágunk.

170-180 C°-ra előmelegített sütőben 45-60 perc alatt sül aranybarnára. Lassan hűtsük ki.

Ezalatt elkészítjük a szirupot. A hozzávalókat felforraljuk, és a forrástól további tíz percig főzzük takaréklángon. Leszűrjük. A még forró szirupot töltsük a baklavakockákra, egyenletesen.

Kép helye GÖRÖG BAKLAVA 2

Hozzávalók:
75 dkg rétestészta
10 dkg vaj
A töltelékhez:
50 dkg (4 csésze) dióbél
1 csésze cukor
1 kávéskanál fahéjpor
A mázhoz:
3 csésze víz
1 csésze cukor
1 csésze méz
kevés fahéjpor
5-6 db szegfűszeg

Először válasszunk külön két réteslapot. Ezt a két lapot 170 C°-os sütőben süssük 25-30 percig, majd tegyük félre. Osszuk a rétestésztát 5 lapra, ebből 4 rész nagysága a sütőforma nagyságának feleljen meg, egy rész pedig legyen valamivel nagyobb.

A dióbelet egy csésze cukorral és egy kávéskanál fahéjporral együtt elektromos darálóban daráljuk meg.

Egy kb. 24x24x6,5 cm-es sütőformának alját és oldalát kenjük ki vajjal, és fektessünk bele sütőpapírt. A papírra fektessünk két réteg rétestésztát, majd a másodikat kenjük meg vajjal, és ugyancsak két réteg tésztát fektessünk rá. A negyedik tésztára szórjunk kevés darált dióbelet. Fektessünk rá egy réteg sült rétestésztát. Szórjuk meg darált dióbéllel, és fektessük rá a másik réteg sült tésztalapot. Szórjuk rá a maradék dióbelet, arra pedig a nagyobb méretű réteslapot fektessük. Körben érje el a sütőforma oldalát, amit szintén megkentünk olvasztott vajjal. A rétestészta felületére kenjünk ujjal hideg vizet.

Éles késsel vágjuk a baklavát szeletekre, a kép szerint.

170 C°-ra előmelegített sütőben süssük egy órán át. A szeletre vágást kivételkor ismételjük meg még melegen.

A mázhoz szükséges vizet, cukrot, mézet és fűszereket mintegy 5 percig forraljuk együtt, majd vegyük ki a szegfűszeget. Öntsük a mázt a még meleg baklavára, és hagyjuk kihűlni. Dióbéllel díszítve szervírozzuk.

Kép helye GÖRÖG BAKLAVA 3

Hozzávalók 8 adagra:
félkiló rétestészta
40 dkg mandula
60 dkg dióbél
3 kávéskanál fahéjpor
1/2 kávéskanál őrölt szegfűszeg
20 dkg margarin
60 dkg cukor
10 dkg méz
fél citrom reszelt héja
két evőkanál metaxa konyak
késhegynyi vaníliás cukor

A mandulát daráljuk meg, a diót vagdaljuk apróra. Keverjük egybe, fűszerezzük fahéjjal, szegfűszeggel, ez lesz a tésztarétegek közötti töltelék.

A margarint olvasszuk meg.

Egy 25 x 35 cm-es kis tepsit kenjünk ki olvasztott margarinnal, és fektessünk bele négy réteg rétestésztát, mindegyiket olvasztott margarinnal kenve, és kevés töltelékkel megszórva. A negyedik tésztára vastagabb tölteléket terítsünk. Újabb négy réteg tésztát fektetünk rá, és margarinnal kenjük, töltelékkel szórjuk.

Végül a nyers baklavát felvágjuk, négyzetes adagokra.

175 C°-ra előmelegített sütőben 30-40 percig sütjük.

Amíg sül, a cukrot és a mézet 4 dl vízben elkeverve, citromhéjjal, konyakkal, vaníliával ízesítve öt percig forraljuk, majd állva hűlni hagyjuk. A kész baklavát öntjük meg ezzel a sziruppal, és várunk, hogy a szirup a süteménybe ivódjon. A sütemény tetejét fahéjporral és apróra vagdalt dióbéllel szórhatjuk meg.

A baklava minőségét hetekig is megőrizhetjük, ha fóliával borítjuk le, és hűtőbe tesszük.

Kép helye PLATSZENTA
(görög baklava Leszbosz szigetéről)

Hozzávalók:
1 kg darált dióbél
1 kg rétestészta
1/2 csésze cukor
1 szerecsendió
1 csésze étolaj
A sziruphoz:
5 csésze cukor
2 csésze víz
fél citrom

Olajozzunk be bőven egy tepsit. A dióbelet és az őrölt szerecsendiót keverjük össze a fél csésze cukorral.

A tepsibe fektessünk két réteg tésztát, és szórjuk meg diókeverékkel. A következő két réteg tészta alját is kenjük meg olajjal, és fektessük az első rétegre. Újból szórjunk rá diós keveréket, és addig ismételjük, amíg van tésztánk. A legfelső tésztaréteg tetejét is erősen olajozzuk be, utána pedig vágjuk fel kockákra a tésztát.

Mérsékelt tűzön addig süssük, amíg meg nem barnul.

Ez idő alatt készítsük el a szirupot. A cukrot és a fél citrom levét öntsük a vízbe, és forraljuk fel. Sűrűsödésig kavargassuk, de csak annyira legyen sűrű, hogy ha a megsült platszentára öntjük, az beszívja.

Akkor öntsük a meleg szirupot a süteményre, amikor az megsült, és úgy hagyjuk kihűlni.

Kép helye TÖRÖK BAKLAVA

Hozzávalók:
A tésztához:
50 dkg rétestészta
50 dkg durvára vagdalt dióbél
10 dkg zsemlyemorzsa
10 dkg cukor
25 dkg vaj
1 teáskanál fahéjpor
1 mokkáskanálnyi őrölt szegfűszeg
A sziruphoz:
30 dkg cukor
20 dkg méz
1 rúd fahéj
5-6 szegfűszeg
4 dl víz

A dióbelet, a cukrot, a zsemlyemorzsát, a fahéjport és a szegfűszegport összekeverjük. A rétestésztát öt részre osztjuk, és vékonyra nyújtjuk.

Egy 30x20 cm-es tepsit kivajazunk, egy réteg tésztát belefektetünk, és a tésztát megkenjük olvasztott vajjal. A tésztalapra diós keveréket terítünk. Újabb tésztalap következik, bevajazás, és a diós keverék második fele. A tetejére pedig három, egyenként bevajazott tésztalap kerül.

Sütés előtt a baklavát felvagdaljuk, a tetejére vizet permetezünk. 150 C°-on addig sütjük, amíg a teteje aranysárga nem lesz.

A szirupot úgy készítjük, hogy a vízben a cukrot, a mézet, a fahéjat és a szegfűszegeket mintegy 10 percig főzzük. A még forró szirupot a sütőből kivett baklavára öntjük. Kihűlés után újból felvagdaljuk.

A recept szerinti baklava elkészítéséhez néhány óra szükséges. Ha türelmesek vagyunk, lassabban, szünetekkel dolgozunk, az eredmény jobb lesz.

Kép helye TÖRÖK BAKLAVA 2

Hozzávalók 4 személyre:
félkiló rétestészta
10 dkg margarin
A sziruphoz:
25 dkg cukor
3 dkg méz
0,15 dl citromlé
0,15 dl rózsavíz
A töltelékhez:
30 dkg darált dióbél (egy része mandula, mogyoró, pisztácia is lehet, darálva)
3 dkg cukor
csipetnyi fahéjpor és őrölt szegfűszeg

A cukrot 3 dl vízben oldjuk fel. Hozzáadjuk a mézet, és felforraljuk. Mérsékeljük a lángot, és még 10 percig sűrítjük a szirupot. Amikor levesszük a tűzről, hozzáadjuk a citromlevet, rózsavizet, és hagyjuk lehűlni. Amikor lehűlt, hűtőbe tesszük.

A sütőt 180 C°-ra melegítjük elő.

A margarint megolvasztjuk, és kikenünk vele egy 20 x 20 cm-es sütőformát. A nyerstésztát kigöngyöljük, és nyirkos konyharuhára fektetjük. A tésztát a sütőforma méretének megfelelően vágjuk el. Egyenként megkenjük olvasztott margarinnal, és a tésztalapok harmadát egymásra fektetjük a sütőformában.

A töltelékbe való darált dióbelet és más magvakat cukorral és fűszerekkel keverjük. A keverék felét a tésztalapok első harmadára szórjuk, másik felét a rákövetkező második harmadra, és a harmadik harmadot is ráfektetjük. A lefektetett tésztalapokat közben ne mozdítsuk el! Amikor a harmadik tésztaréteget is lefektettük, felvágjuk a nyers süteményt, lehetőleg rombusz formára, de nem vágjuk át késsel az összes réteget, hanem mintegy a fele mélységig vágjuk csak be.

Félórán át sütjük 180 C°-on, aztán felvesszük a hőmérsékletet 220 C°-ra, és azon 5-10 percig sütjük tovább.

Amikor a megsült baklavát a sütőből kivesszük, rögtön megismételjük a felvágást, most már teljes mélységben. És rögtön, még forrón megöntjük a sziruppal.

Kép helye SZULTÁNI BAKLAVA
(török recept)

A baklavát mindenki szereti, aki egyszer is megkóstolta. A szultáni baklava elkészítéséhez idő és jó hangulat szükséges, és a baklava a jó hangulatot továbbadja azoknak, akik megeszik. Éhesen ne készítsünk baklavát, mert nem lesz hozzá türelmünk, amikor illatát a sütőből érezzük.

Aki a mézet szereti, a baklavát is szereti. Aki nem szereti a mézet, mert lucskos lesz tőle a baklava, az készítse méz nélkül, cukorszirupból, ropogósan-vajasan.

Ne lepődjünk meg, mennyi vaj kell a baklavához. Ne féljünk, nem fog megártani, nem bántja a gyomrunkat. És a lelkünket se. Nem kell ahhoz mohamedánná válnunk, hogy a ramadánt baklavával ünnepeljük.

Hozzávalók:
A sziruphoz:
2,5 csésze víz
3,5 csésze cukor
2 evőkanál citromlé
A töltelékhez:
3 csésze dióbél, és még egy kevés a tetejét megszórni
3 evőkanál cukor
1,5 csésze előkészített vaj (lásd lejjebb)
Tésztának 2 csomag rétestészta, egyenként 20-22 levél tésztával
esetleg finomra vagdalt pisztácia is kell még

Először a sütőt melegítsük elő 180 C°-ra, majd készítsük el a szirupot. Hideg vízben keverjük el a cukrot, egy közepes méretű tálban. Öt percig forraljuk, majd gyenge lángon, fedő nélkül főzzük egy negyedórán át. Akkor kész a szirup, amikor enyhén sárgulni kezd. És amikor egy deszkára kicsöppentett szirupcsepp kihűlve ragad. A főzés végeztével öntjük bele a citromlevet, és félretesszük a szirpot, kihűlni.

A vajat úgy készítjük elő, hogy közel fél kiló vajat egy edényben felteszünk a tűzre. Gyenge lángon addig melegítjük, amíg habosodni nem kezd. A habot lemerjük róla, és amikor már nem habzik, jó a vaj. Lassan öntsük át egy másik edénybe, és ha az alját nem találjuk tisztának, azt ne öntsük át. Az előkészített vaj hűvösön hetekig is eláll.

A dióbelet cukorral együtt daráljuk le apróra, de ne túl finomra. Tegyük félre.

35x45 cm-es tepsit válasszunk a baklava sütéséhez, és az alját kenjük ki vékonyan előkészített vajjal. Fektessünk bele egy réteg tésztát, és széles ecsettel vékonyan kenjük meg vajjal. Helyezzünk újabb levél tésztát a tepsibe, és ugyanúgy kenjük meg vajjal. Annyi réteget fektessünk és kenjünk, hogy a fele tésztánk elfogyjon.

Kép helye Ekkor terítsük a darált dióbelet a tésztára, enyhén permetezzük meg vízzel, hogy a cukros dió a tésztára ragadjon, a következő réteg tésztához is. Egyenként helyezzük a többi levél tésztát is a tepsibe, mindet megvajazva. Végül a tészta szélét vágjuk körbe, hogy jól nézzen ki.

A legfelső tésztaréteget is vajazzuk meg, és jusson vaj a tészta sarkaira is.

Egy éles kést mártsunk forró vízbe, és a tésztát vágjuk be hosszában 4, széltében 12 vágással, de lehetőleg nem teljesen, a tepsi aljáig, hanem félig.

Kép helye A baklavát a sütő közepén süssük, 30 percig. Ekkor csökkentsük le a sütő hőmérsékletét, további félórára. Akkor jó, ha a tészta teteje aranybarna. Ekkor kivesszük a sütőből, és 10 percig hűlni hagyjuk.

Tíz perc hűlés után vágjuk végig a tésztát, a tepsi aljáig. A hideg szirupot a vágásokon öntjük végig, egyenletesen. Végül darált dióbéllel, esetleg pisztáciával is megszórjuk a baklava tetejét.

Teljes kihűlés után, szobahőmérsékleten szervírozzuk. Hűvös, száraz helyen a baklava egy hétig is eláll.

De nem tart addig, mert előbb elfogy.

Kép helye BŐJTI BAKLAVA
(török recept)

Hozzávalók:
A tésztához:
1 tojás
1 pohár tej
félpohár étolaj
3-4 pohár liszt
1 tasak vanília
1 tasak sütőpor
Egyéb hozzávalók:
1 tasak kukoricakeményítő
1 pohár apró darabos dióbél
1 csomag margarin (vagy étolaj)
A cukorsziruphoz: (negyedórán belüli felhasználással)
3 pohár víz
3 pohár cukor
1 kanál citromlé

A tészta hozzávalóiból tésztát gyúrunk, majd a tésztát hosszabb ideig pihentetjük.

A tésztát 20 egyenlő részre vágjuk, a tésztadarabokat réteslap vékonyságúra nyújtjuk, a tepsi méretének megfelelő darabokra vágjuk, megszórjuk kukoricakeményítővel.

A tepsiben öt lapot fektetünk egymásra, a dióbelet a lapokra, végül a tetejére terítjük. A tepsibe fektetett tésztát négyzet, téglalap vagy rombusz alakúra vágjuk, hogy jellegzetes baklava-formája legyen.

Olvasszuk fel a margarint, és forrón öntsük a tésztára, hogy jól beleivódjon.

180 C°-ra felmelegített sütőben egy óráig kell sütni, esetleg tovább.

A szirupot a sütés vége felé főzzük fel. A forró szirupot a megsült, még forró baklavára két részletben töltjük rá, hogy jól átitassa. Öt perc elteltével önthetjük meg másodszor.

Kép helye VÁNDOROK BAKLAVÁJA
(török recept)

Hozzávalók:
A tésztához:
1 pohár étolaj
1,5 pohár tej
1 tojás
1 tasak sütőpor
1 evőkanál ecet
4-4,5 pohár liszt
A sziruphoz:
5 pohár víz
6 pohár cukor
néhány csepp citromlé
Egyebek:
1 tasak keményítőpor
némi liszt
25 dkg dióbél
25 dkg margarin vagy étolaj

Géppel dolgozzunk, a tészta hozzávalóit géppel keverjük, dolgozzuk össze. Tíz perc alatt készíthetjük el a tésztát.

A tésztából szaggassunk tojás nagyságú darabokat.

A keményítőhöz keverjünk ugyanannyi lisztet. Ezzel a keverékkel annyira beszórjuk a tésztadarabokat, amennyire csak lehet.

Nyújtsuk ki a tésztadarabokat, hosszában és keresztben is, hogy össze ne húzódjanak. Kézzel nyújtsuk tovább, rétestészta vékonyságúra. Kinyújtott állapotban pihentessük a tésztát 5-10 percig.

Az elszakadt tésztát vagy levágott szélét felső rétegként teríthetjük majd, a diós töltelékre. A tésztalapokat a tepsi hosszának megfelelő méretűre vágjuk. Megszórjuk dióval, feltekerjük, a tekercseket egymás mellé tepsibe rakjuk, 4 cm vastag szeletekre vágjuk.

Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye

Ilyen állapotban eltehetjük másnapra, akkor is folytathatjuk a munkát.

Másnap megöntjük forró olvasztott margarinnal, és 180 C°-os sütőbe tesszük. Addig sütjük, míg aranyos színt nem kap.

A sütés vége felé szirupot főzünk, a szirupot a sütőből kivett baklavára öntjük.

Kép helye

Baklava Kép helye LIBANONI BAKLAVA

Hozzávalók:
2 csomag rétestészta
A töltelékhez:
50 dkg dióbél
3/4 csésze cukor
2 evőkanál narancslé
2 csésze vaj
A sziruphoz:
3 csésze cukor
2 csésze víz
2 evőkanál narancslé
2 evőkanál citromlé

Hajtogassuk szét, simítsuk gyűrődésmentesre a felolvasztott fagyasztott rétestésztát. Fedjük le egy fóliával, zsírpapírral vagy nedves konyharuhával, hogy ne száradjon ki.

A dióbelet durvára vagdaljuk, elkeverjük a cukorral és a narancslével. Vajazzunk ki egy 30x40 cm-es tepsit, és a többi vajat olvasszuk meg.

Az egyik csomag rétestésztát fektessük levelenként a tepsibe, gondosan ügyelve arra, hogy minden tésztalap mindkét oldalát előbb megkenjük olvasztott vajjal.

A diós keverékhez adjunk két evőkanál vizet, és a keveréket simítsuk el a fölső tésztalapon.

A réteslapok lefektetésének műveletét ismételjük meg a második adag tésztával, és a tetejét is vajazzuk be. Ha kész, forró vízbe mártott késsel vágjuk fel az egész tésztát gyémánt-alakú szeletekre, majd a maradék vajat öntsük a tetejére.

A sütőnktől függően közel egy óráig süssük, amíg a teteje aranybarna nem lesz.

A sziruphoz öntsük fel vízzel a cukrot, és forraljuk fel. Hadd forrjon 15-20 percig. Amikor levettük a tűzről, öntsük hozzá a narancs- és a citromlevet. Keverjük meg, és hagyjuk kihűlni.

A szirupot a kisült baklavára töltjük. Ez kétféleképpen történhet. Vagy a forró baklavára öntünk kihűlt szirupot, vagy a kihűlt baklavára forró szirupot. De sohasem forrót forróra, mert akkor a baklava vizenyős lesz.

A jó baklavához az is fontos, hogy a sütés előtti felvágáskor még olvasztott vajat öntsünk rá, ami a tésztába szivárog. Ezért ha közben elfogyott a vajunk, inkább olvasszunk még keveset.

Baklava Kép helye ALADDIN BAKLAVA
(spanyol recept, Julián receptje)

Hozzávalók:
A rétestésztához:
1 dl borecet
1 dl étolaj
1 dl tömény ital
csipetnyi só
A töltelékhez:
30 dkg darált dióbél
30 dkg cukor
3 csepp narancsvirág-víz (vagy narancslé)
Továbbá:
2 dl sűrű cukorszirup
3 csepp narancsvirág-víz
kevés (kukorica-)keményítő
kevés vaj
kevés mandula vagy feles dióbél díszítésnek.

A lisztet asztalra öntjük, a közepén mélyedést formázunk, amibe a tészta folyékony hozzávalóit beleöntjük. Tésztát gyúrunk, gömbölyűre alakítjuk, majd kilencvenszer erősen az asztalra csapjuk.

Letakarjuk, és egy órán át állni hagyjuk. Közben a darált dióbelet a cukorral és kevés narancsvirág-vízzel keverjük össze, ez lesz a töltelék.

A pihent tésztát négy gömbre vágjuk, nyújtófával igen vékonyra nyújtjuk, közben keményítővel hintjük, végül kézzel tovább húzkodjuk. A fölösleges keményítőt eltávolítjuk.

Egy tepsit kivajazunk, egy réteslapot belefektetünk, felületét is megvajazzuk.

A réteslapra tölteléket terítünk, majd újabb réteslapot, megvajazzuk, rá tölteléket, és még egyszer. A negyedik réteslappal fedjük be.

Még sütés előtt négyszögesen felvágjuk, majd 160 C°-on megsütjük. Amikor megsült, a sűrű cukorszirupot ráöntjük, és a négyszögek tetejét mandulával vagy dióbéllel díszítjük.

Kép helye PISZTÁCIÁS DIÓS BAKLAVA
(kanadai recept, közel-keleti mintára)

Hozzávalók 16 szelethez:
A baklavához:
2,5 csésze dióbél
1 csésze pisztácia
3/4 csésze cukor
2 evőkanál őrölt fahéj
2 kávéskanál reszelt vagy őrölt szerecsendió
20 dkg olvasztott vaj
1/2 csomag kész rétestészta
A sziruphoz:
1,5 csésze víz 3/4 csésze cukor
1/2 csésze méz
2 db fahéj
5-6 db szegfűszeg
2 kávéskanál friss citromlé

Először a sütőt melegítsük elő 180 C°-ra. Terítsük a diót egy sütőlapra, és pirítsuk kb. 8 percig, amíg könnyen barnulni nem kezd. Ekkor vegyük ki, tegyük félre. Ezt a műveletet ismételjük meg a pisztáciával is, majd mindkettőt hagyjuk kihűlni. Amikor kihűltek, a diót és a pisztáciát külön-külön vagdaljuk kisebb darabokra, majd keverjük össze egy kisebb tálban. Adjuk és keverjük hozzá a cukrot, fahéjport, szerecsendiót is.

A rétestésztát vágjuk 20x20 cm-es négyzetekre, vagy akkorára, amekkora hasonló nagyságú kistepsink van, és az egészet takarjuk le nedves konyharuhával, nehogy kiszáradjon a tészta.

A tepsit kenjük ki olvasztott vajjal. Fektessünk bele egy réteg tésztát, és azt is alaposan kenjük meg vajjal. Utána ugyanúgy a következő réteg tésztát, egészen 8 rétegig. Közben néhány rétegnél valószínűleg foltozni is kell a tésztát, másik lapból.

Töltsük a diós keverék felét a tésztára. Erre borítsunk négy réteg újabb tésztát, ugyanúgy megvajazva. Töltsük rá a maradék diós tölteléket, és borítsuk be újabb tésztarétegekkel, legalább hattal, és ne mulasszuk el minden rétegnél az alapos vajazást.

Mielőtt megsütjük, vágjuk 4x4=16 kockára. De a vágásokkal vigyázzunk, ne érjenek le a legalsó tésztalapig.

Kép helye 45 percig süssük. Addig, amíg könnyedén barnulni nem kezd. Ekkor erősen csökkentsük a hőmérsékletet, és süssük további 20 percig.

Amíg a baklava sül, készítsük el a szirupot. A hozzávalóit a citromlé kivételével keverjük össze egy kisebb lábasban. Magas lángon forraljuk fel, és amikor forr, csökkentsük közepesre a lángot. Keverjük meg közben, hogy a cukor jól feloldódjon. Amikor már 20 perce forrdogál, a szirup sűrűsödik. Mintegy másfél csészényire lesz a szirupból szükségünk, addig sűríthetjük.

A citromlevet akkor keverjük bele, amikor levettük a tűzről, de még meleg.

Amikor a baklava megsült, és kivettük a sütőből, a meleg szirupot egyenletesen öntsük a süteményre. Így hagyjuk teljesen kihűlni, és mielőtt szervíroznánk, vágjuk át teljesen az összes tésztaréteget a négyzetek körül.

Baklava Kép helye ÉS MÉG EGY BAKLAVARECEPT

Hozzávalók:
0,5 kg (1 csomag) rétestészta
0,5 kg durvára vagdalt dióbél
1 csésze olvasztott vaj
1 teáskanál fahéjpor
1 csésze víz
1 csésze cukor
1 teáskanál vaníliás cukor
1/2 csésze méz

A sütőt 175 C°-ra melegítsük elő. Egy 25x35 cm-es tepsi alját és oldalait vajazzuk ki.

Aprítsuk fel (ne daráljuk) a dióbelet, és keverjük bele a fahéjport. Tegyük félre.

Ha tekercsben vásároltuk a tésztát, tekerjük ki. Valószínűleg félbe kell vágni, hogy a tepsibe beleférjen. Takarjuk le a tésztát egy nyirkos konyharuhával, hogy megóvjuk a kiszáradástól, amíg dolgozunk. Tegyünk két levél tésztát a tepsibe, kenjük meg a másodikat vajjal. Két levelenként ismételjük meg, míg 8 levél nem lesz egymáson. Két-három evőkanál fahéjas diót terítsünk a tetejére. A következő tésztarétegre megint egy réteg dió kerül. Legfelülre 6-8 levél tészta maradjon.

Kockákra vagy gyémántokra vágjuk a baklavát sütés előtt. Előbb négy hosszanti vágást ejtsünk, aztán keresztben vagy ferdén vágjuk fel.

Mintegy 50 percig süssük, amíg a baklava aranyos, ropogós nem lesz.

Amíg a baklava sül, elkészítjük az öntetet. A cukrot a vízben addig hevítjük, amíg a cukor fel nem oldódik teljesen. Ekkor hozzáadjuk a vaníliás cukrot és a mézet, és 20 percig tovább főzzük.

Amikor a baklava megsült, az öntetet még melegen kanalazzuk rá. Hagyjuk kihűlni. A kész baklava le is fagyasztható, csak arra ügyeljünk, hogy amikor a fagyasztásból kivettük, hagyjuk a kicsapódott párát leszáradni tálalás előtt.

Kép helye ÖRMÉNY BAKLAVA ÉS DIÓS UJJAK

Hozzávalók:
A baklavához:
30 dkg olvasztott vaj
50 dkg darabos dióbél
5 evőkanál cukor
1 evőkanál fahéjpor
50 dkg rétestészta
A sziruphoz:
1 kg cukor
2 csésze víz
1 citromkarika
1 szál fahéj
A diós ujjakhoz:
25 dkg dióbél
2 evőkanál cukor
1 evőkanál fahéjpor
50 dkg rétestészta
20 dkg olvasztott vaj

Szirupot főzünk a megadott cukorból és vízből. Tíz percig főzzük, a citromkarikával és a fahéjjal együtt. Addig kell főzni, amíg cseppje golyóvá nem áll össze. Akkor leszűrjük, és lehűtjük.

Olvasztott vajat úgy készítünk, hogy a vajat gyenge lángon melegítjük, a megolvadt vajnak a habját leszedjük, és az olvadt vajat átöntjük hűlni, úgy, hogy az alján lévő világosabb részét nem használjuk fel.

A vagdalt, darabos dióbelet cukorral és fahéjjal keverjük.

Az olvasztott vajjal kikenünk egy tepsit. A rétestésztát levelenként fektetjük a tepsibe, mindegyiket megkenve vajjal, amíg a tészta felét fel nem használtuk. Ekkor ráterítjük a diós cukrot, és a többi tésztalevelet ugyanúgy egyenként, vajjal megkenve fektetjük rá. A kész tészt felszínét rombusz-alakúra szeleteljük.

Gyenge tűzön sütjük, egy órán át. Ekkor elzárjuk a tüzet, és még néhány percig a sütőben tartjuk, amíg a felszíne aranyszínt nem kap. A sütőből kivéve még melegen öntjük meg a hideg sziruppal, a kész szirup felével.

A diós ujjak készítéséhez a dióbelet cukorral, fahéjjal keverjük. Egy réteg rétestésztára diós tölteléket helyezünk, szivarszerűen feltekerjük, hengeralakúra formázzuk. Annyi diós ujjat készítünk, amennyi töltelékünk és tésztánk van.

Másik tepsire helyezzük, mint a baklavát, de azt ugyanúgy olvasztott vajjal kenjük ki előbb. A tepsiben bőséges olvasztott vajjal kenjük meg. Öt centiméteres ujjakra vágjuk a tekercseket.

Mérsékelt tűzön addig sütjük, amíg aranyszínt nem kap. Amikor a sütőből kivesszük, még forrón öntjük meg a maradék hideg sziruppal.

Kép helye ÖRMÉNY VAJAS BAKLAVA

Hozzávalók:
75 dkg liszt
17,5 dkg olvasztott vaj
2 tojás
3,5 dkg élesztőpor
2 dl víz
félkiló dióbél
félkiló cukor
0,5 dkg kardamommag
tojássárgája
17,5 dkg méz
11 dkg olvasztott vaj

Egy tálba öntünk két deci vizet, eloszlatjuk benne az élesztőport. Beleütünk két tojást, és jól összekeverjük. A lisztet folyamatos keverés közben öntjük bele, egyenletesre keverjük. A tésztához szükséges olvasztott vajat is beleöntjük, és jó tíz percig együtt keverjük. Utána félretesszük a tálat meleg helyre másfél órára, hogy a tészta megkeljen.

Amíg a tészta kel, elkészítjük a tölteléket. Megdaráljuk a dióbelet, összekeverjük a cukorral és az őrölt kardamom-maggal.

A kelt tésztát kiborítjuk, és két részre vágjuk. Mindkét részt 1,5-2 mm vékonyra nyújtjuk, akkorára, mint a tepsink mérete.

Az egyik réteg tésztát vajjal kikent tepsibe fektetjük, és 3 mm vastagságban terítjük rá a diós tölteléket. A másik tésztaréteggel fedjük le. A széleit két ujjal az alsó réteghez csípjük. A felső tésztaréteget tojássárgájával kenjük meg.

A süteményt rombuszforma szeletekre vágjuk. Forró sütőben 35-40 percig sütjük. Közben, tíz perc sütés után kivesszük a sütőből, és a vágások mentén olvasztott vajjal öntjük meg. Sütés után pedig, amikor kivettük a sütőből, ugyanott, a vágásoknál mézzel öntjük meg. Ezután megismételjük a szeletek felvágását, hogy össze ne ragadjanak.

Kép helye SARI BURNA
(örmény diós rétes)

Hozzávalók 16 apró darabhoz:
8 nagy levél rétestészta
15 dkg apróra vágott dió
2-3 kávéskanál fahéjpor
8 dkg fehérített vaj (olvasztott vaj, aminek a habját lemertük)
A sziruphoz:
1 dl víz
20 dkg cukor
2 evőkanál narancsvirág-víz
2 evőkanál citromlé

A sütőt 180 C°-ra melegítjük elő. Munkafelületünket egy nagyobb sütőpapírral borítjuk.

Egy réteg rétestésztát veszünk elő a lehető legfinomabban, és bekenjük a felét olvasztott fehérített vajjal. Kétrét hajtjuk, kb. 20 x 30 cm-esre. Így két réteg tészta között egy réteg vaj lesz.

Az apróra vágott diót egy kisebb tálban fahéjporral keverjük. A fahéjas dióval enyhén megszórjuk a tésztát.

Kötőtűvel vagy hasonlóval dolgozunk, ha nincs örmény fapálcikánk. Feltekerjük rá a dióval megszórt kétrétegű tésztát. A tésztahurkát ne nyomjuk meg nagyon, inkább ráncoljuk meg, amikor megkezdjük tekerni. Amikor feltekertük, húzzuk ki a pálcát. Minden ilyen tekercset kettőbe vágunk, hogy két apróbb hurkát kapjunk. Vajazott, vagy sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk.

Ezt a műveletet ismételjük, amíg van anyagunk.

A sütőben a rétes 20 perc alatt aranyszínt kap. Amíg sül, szirupot készítünk.

A cukrot és a vizet egy serpenyőben buborékosra melegítjük, és sűrűsödésig tartjuk a tűzön. Ekkor levesszük, hozzáöntjük a narancsvirág-vizet és a citromlevet. Visszatesszük a tűzre, de a legelső buborékok megjelenésekor végleg levesszük, és hagyjuk langyosra hűlni.

Amikor a süteményt kivesszük a sütőből, még melegen bőségesen megöntjük a sziruppal, amit az gyorsan magába szív.

Ha a Sari burna süteményünket díszíteni is akarjuk, arra a célra pisztácia vagy vagdalt mandula ajánlott.

GRÚZ BAKLAVA (PAKHLAVA)

A grúz baklava nem is igazán baklava. Csak sógorságban van a többi baklavával. Nem rétestésztából készül. De azért jó.

Hozzávalók:
12 evőkanál vaj
3/4 csésze liszt
1/2 kávéskanál sütőpor
2 tojás sárgája
1 csésze tejföl
3/4 csésze dióbél
1 csésze cukor
1/2 kávéskanál vaníliás cukor
2 tojás fehérje

Keverjük el (ha lehet, géppel) a vajat a liszttel és a sütőporral, amíg egyenletesen durva liszt kinézete nem lesz. Keverjünk bele egy tojás sárgáját és a tejfölt. Lágy tésztát készítsünk belőle. Fedjük le, és két órára tegyük a hűtőbe.

Melegítsük elő a sütőt. Vajazzunk és lisztezzünk ki egy 25 cm-es sütőformát.

Készítsük el a tölteléket. Daráljuk le a diót, keverjük hozzá a cukrot és a vaníliás cukrot. Verjük fel a tojásfehérjét, és adjuk a dióhoz.

A lehűlt tésztát osszuk háromfelé. Az első részt nyújtsuk ki, és tegyük a sütőformába. Terítsük rá a töltelék felét, de a szélére ne tegyünk. Ugyanígy a második részt is, és fedjük be a harmadikkal. A fölső réteg tésztát a széleinél nyomkodjuk alá.

Éles késsel vágjuk fel az egészet gyémánt-alakú szeletekre, majd kenjük meg a tetejét egy felvert tojássárgájával. 45-50 percig süssük, míg barna színt nem kap. Fogyasztás előtt újból vágjuk fel.

Kép helye IRÁNI BAKLAVA
(Baagh Lava néven)

Hozzávalók 6 személyre:
50 dkg dióbél
25 dkg aprószemű kristálycukor
1 evőkanál kardamommag-por
2 tojás sárgája
1/2 csésze tej
2 evőkanál étolaj
15-20 dkg liszt
1/2 kávéskanál sütőpor
1/2 csésze rózsavíz
és még kevés étolaj, cukor, víz

Az iráni baklava a többséggel szemben nem rétestésztából készül, egyedi receptje van.

Összekeverjük a tejet az étolajjal és a tojássárgájával. Most keverjük bele a sütőport is. A lisztet fokozatosan adagoljuk hozzá, hogy tökéletesen elkeveredjen. És még teljes elkeveredés után is keverjük néhány percig. Végül a tészta anyagát töltsük nejlonzacskóba, és pihentessük 2-3 óráig.

Daráljuk meg a dióbelet. Adjuk hozzá a kristálycukrot és a kardamom-port. Keverjük jól össze.

Szórjunk kevés lisztet egy deszkára, és a tésztából egy kisebb golyót nyújtsunk ki rajta vékonyra, akkorára, hogy egy tepsit kitöltsön.

Most következik az iráni baklava készítésének nehézsége. Iránon kívül ugyanis nem kaphatók olyan kis fémformák, amelyekbe egy szelet baklava fér el. Ezek olyanok, mint nálunk a tésztaszaggató formák, és úgy használják, hogy minden formába egy réteg tészta kerül.

A tészta kinyújtásának és kiszaggatásának folyamatát még kétszer-háromszor ismételjük meg.

A diós-cukros keveréket a sütőlapon egymás mellett álló dobozokban lévő tésztarétegekre töltjük, a tetejét elsimítjuk, hogy egyenletes legyen. A keverék tetejére rózsavizet hintünk. A legtetejére pedig étolajat kenünk.

Félcsészényi erősen cukros vizet felforralunk, rózsavizet is öntünk bele, és 2-3 percig forraljuk. Melegen tartjuk ezt a szirupot.

160 C°-ra melegítjük elő a sütőt. Először 15-20 percre a sütő alsó részére helyezzük a sütődobozokat, majd kivesszük, és kevés forró sziruppal megöntjük. Utána a sütő magasabb részére tesszük vissza, és további negyedóra alatt a baklava világos aranyszínt kap.

Amikor a sütőből kivettük, lassanként kihűl. Közben 2-3 alkalommal, ötperces időközönként kevés sziruppal megöntjük.

OROSZ BAKLAVA

Hozzávalók:
1,2 kg sótlan nyerstészta
30-35 dkg dióbél
30 dkg olvasztott vaj
20-30 dkg cukor
30-40 dkg méz
1 tojás sárgája

A tésztát vágjuk 8, egyenként 15 dekás részre, formáljunk belőlük golyókat. Így nyolcréteges baklavát tudunk készíteni, ami nagyon gyakori. De ha az ugyancsak népszerű 12 rétegeset akarjuk elkészíteni, tésztánkat 12 darabra kell vágnunk.

A dióbelet megtörjük vagy húsdarálón ledaráljuk, majd tűzhelyre helyezett tepsiben kissé megpirítjuk. Utána jól összekeverjük a cukorral.

Egy tepsit kikenünk olvasztott vajjal. Egy darab tésztát kinyújtunk, akkorára, mint a tepsi. Nem baj, ha nem lesz rétestészta vékonyságú, metélttészta vastagságú is jó. Belefektetjük a tepsibe, megvajazzuk, megszórjuk cukros dióval. Majd újabb réteg tészta, vajazás és meghintés következik, egymás után nyolcszor vagy tizenkétszer.

A legfelső tésztarétegre felvert, majd vízzel felhígított tojássárgáját kenünk.

10-15 percig sütjük, majd kivesszük a sütőből. A baklavát négyzet vagy rombusz alakú szeletekre vágjuk. Megöntjük meleg olvasztott vajjal, és a sütőbe visszatéve további 10-15 percig sütjük.

A sütőből kivéve még melegen öntjük rá a mézet, egyenletesen elosztva.

Kép helye BŐJTI BAKLAVA (PAHLAVA)
(orosz recept)

Egy pohár meleg vízben oldjunk fel kávéskanálnyi élesztőport, adjunk hozzá kávéskanálnyi cukrot és csipetnyi sót. Keverjük össze,és hagyjuk állni 20 percig, hogy "sapkája" képződjön.

Az élesztőhöz adjunk három evőkanál margarint és 10 púpozott evőkanálnyi lisztet. Először fakanállal keverjük, majd lisztes gyúródeszkán kézzel gyúrjuk. Annyi lisztet gyúrunk még bele, amennyit felvesz, hogy kemény tésztát kapjunk. Meleg tálba tesszük a tésztát, lefedjük, és kelni hagyjuk.

Ezalatt tölteléket készítünk. Egy csésze dióbelet, maréknyi mandulát és fél kávéskanálnyi kardamommagot összedarálunk. A díszítéshez félreteszünk szép diókat és mandulákat.

Egy egyliteres lábasba száraz rózsaszirmokat teszünk, ráöntünk másfél csésze forró vizet, és állni hagyjuk. A kiázott rózsaszirmokat kinyomkodjuk, igen apróra vágjuk, összekeverjük egy csészényi, forró vízben megpuhított mazsolával. Jobb, ha a mazsolából 2-3 félét használunk.

A maradék rózsavizet félcsészényi cukorral és két evőkanálnyi világos színű mézzel keverjük össze. Fűszerezzük fahéjjal, vaníliával, szerecsendióval, szegfűszeggel, egy citrom reszelt héjával.

(Ha véletlenül nem lenne otthon szárított rózsaszirmunk, akkor a félcsészényi cukrot egyszerűen másfél csészényi vízben főzzük. Amikor felforrott, a habját leszedjük, még egy kicsit sűrítjük a szirupot a tűzön, és a tűzről levéve adjuk hozzá a mézet, fűszerezzük.)

A megkelt tésztát kézzel megformázzuk, hogy nyolc darabra vághassuk. A nyolc részből golyókat formálunk, és kinyújtjuk mindet, nagyon vékonyra.

Kép helye Az első tésztalapot olvasztott margarinnal kikent tepsibe fektetjük, beecseteljük olvasztott margarinnal. Megszórjuk egy réteg diós keverékkel, és ráfektetjük a következő lapot. A második tésztára rózsaszirmos mazsolát szórunk.

Így folytatjuk a nyolcadik tésztarétegig, amire már nem kenünk és nem szórunk semmit. Óvatos nyomással a tészták széleit összeragasztjuk. Késsel rombuszforma négyszögekre vágjuk, de csak finoman, ne vágjuk át az összes tésztaréteget.

220 C°-ra előmelegített sütőbe tesszük, 15 percre. Negyedóra elteltével kivesszük, késsel teljesen átvágjuk, és megöntjük a rózsaszirup felével. Félmandulát, féldiót nyomunk a rombuszok közepére, dísznek. Most ha a sütőbe visszatesszük, ellenőrizzük a sülést. Még negyedóráig kell sütnünk, de ügyeljünk arra, hogy a díszítés ne égjen meg.

Amikor a sütést befejeztük, és a baklavát kivetük a sütőből, a maradék rózsasziruppal öntjük meg, hogy teljesen átitatódjon.

Lágy baklavát kapunk, a tésztarétegek nem válnak szét, a szeletek illatosak.

Kép helye KAUKÁZUSI BAKLAVA
(orosz recept)

Hozzávalók:
24 dkg liszt
6 dkg olvasztott vaj
0,8 dl teljes tej
1 tojás
0,8 dkg élesztőpor
Kép helye 20 dkg dióbél
20 dkg cukor
leheletnyi vaníliakivonat
csipetnyi őrölt sáfránymag
2 dkg méz

A tejet 30-35 C°-ra meglangyosítjuk. A tejből, tojásból, lisztből, élesztőből, olvasztott vajból kemény tésztát gyúrunk. Egy-másfél órára félretesszük kelni.

Addig a dióbelet enyhén megpirítjuk, majd megdaráljuk. Ugyanannyi cukorral és leheletnyi őrölt sáfránymaggal keverjük, ez a töltelék.

A megkelt tésztából 8-10 vékony tésztaréteget nyújtunk, 3-4 mm vastagokat, akkorákat, amekkora a tepsink.

Vajjal kikent tepsibe fektetjük az első réteget, vajjal megkenjük, töltelékkel megszórjuk. A többi réteg tésztát ugyanígy fektetjük és megszórjuk. A legfelső tésztára már nem marad töltelékünk, felvágás után sáfránnyal ízesített tojássárgájával kenjük meg.

A baklavát még nyersen vágjuk 10 x 4 cm-es rombuszokra. Minden rombusz közepére szép feles dióbelet nyomunk.

A baklavát 180-200 C°-os sütőben 35-40 percig sütjük. Negyedóra elteltével kivesszük a sütőből, megöntjük mézzel, esetleg cukorsziruppal, majd visszatesszük sülni.

Kép helye ORENBURGI BAKLAVA
(orosz recept)

Hozzávalók:
A tésztához:
6-7 csésze liszt
8 tojás
10 evőkanál meleg tej
4 evőkanál olvasztott margarin
késhegynyi sütőpor
A töltelékhez:
30 dkg dióbél
20 dkg olvasztott margarin
1 csésze cukor
1 tojás sárgája
30 dkg méz

Egy tálba beleütjük a tojást, villával kissé megkeverjük, ráöntjük a meleg tejet, olvasztott margarint, sütőport, végül a lisztet. Összekeverjük. Mint a nyers metélttésztának, úgy kell kinézni.

Nyolc gömböt formálunk a tésztából, és félretéve kelni hagyjuk.

Amíg kel, tölteléket készítünk. Egy lábasban a tűzön kissé "megszárítjuk" a dióbelet, hogy aromáját jobban érezzük. Utána daráljuk meg, és keverjük össze a cukorral.

Amikor a tészta megkelt, az első adagot kinyújtjuk, alig nagyobbra, mint amekkora tepsiben fogjuk sütni. A tepsit olvasztott margarinnal kenjük meg. Belefektetjük a tésztát, ügyelve, hogy a tepsi szélét kitöltse. Megkenjük olvasztott margarinnal, megszórjuk a diós töltelékkel.

Ráfektetjük a következő tésztaréteget, rányomjuk a töltelékre, és újból kenünk, szórunk. Ha a tészta nem pontosan tölti ki a tepsit, a fölösleget levágjuk, és oda ragasztjuk, ahol hiányzik. Fontos, hogy a tészta szélén a töltelék ne szóródjon ki, mert sütéskor a cukor megégne, ekkor az egész baklava kávés mellékízt kapna. Ezért rétegenként a tészta szélét az alatta levő réteghez nyomjuk.

A legfelső réteg tésztára már nem hagyunk tölteléket. A szélét lenyomkodjuk. Rombusz alakú szeleteket vágunk a baklavából, de nagyon ügyeljünk arra, hogy a legalsó tésztaréteget ne vágjuk át. Lehetőleg a legvékonyabb késünkkel vágjunk, mert minél vékonyabb, annál jobban érezzük, hogy milyen mélyen vág.

Egészen 250 C°-ig melegítsük fel a sütőt.

A legfelső tésztarétegre kenjünk vízzel kevert tojássárgáját. Ugyanekkor a rombusz-szeletek közepére dióbelet is nyomhatunk, dísznek. Ez azért is ajánlatos, mert így a dióbéllel a felső három tésztaréteget még egyszer összenyomhatjuk, és sütéskor nem fognak felgörbülni. A vágásokra pedig öntsünk olvasztott margarint.

Tegyük sütőbe. 15-20 perc múlva vegyük ki, újból öntsünk a vágatokba margarint, és újabb 15-20 percre tegyük vissza.

A mézet olvasszuk folyékonyabbra, erre a célra két perces mikrohullámú melegítés a legjobb. Amikor másodszor vesszük ki a baklavát a sütőből, öntsük meg a folyékony mézzel, és tegyük vissza újabb félórára, vagy valamivel hosszabb időre.

Amikor végleg kivesszük a sütőből, gyorsan, mielőtt a hűlő méz összeragasztaná a baklavaszeleteket, vágjuk szét azokat.

Megjegyzés: Ha sütés közben azt vennénk észre, hogy a felső tésztaszelet felválik, sütés közben lesúlyozhatjuk, például egy tányérral.

Kép helye RÉTEGES BAKLAVA
(orosz recept)

Hozzávalók:
2 csésze liszt
félpohár tej
1 csésze olvasztott vaj
1 tojás
1 tojás sárgája
2 dkg friss élesztő
20 dkg dióbél
1 csésze porcukor
8 dkg méz
késhegynyi kardamommag-por

Meleg tejben keverjük el az élesztőt, és kissé sózzuk meg. Adjuk hozzá a tojást, kevés olvasztott vajat, a lisztet, és gyúrjunk belőle tésztát. Borítsunk a tésztára konyharuhát, és meleg helyen kelesszük 40 percig.

A dióbelet daráljuk meg, keverjük össze a porcukorral, mézzel, és ízesítsük kardamommal.

A megkelt tésztát vágjuk 14-16 darabra, és nyújtsuk ki vékonyra. Fektessük rétegenként olvasztott vajjal megkent tepsibe. Az alsó három és a legfelső három réteg tészta közé ne tegyünk diós tölteléket, a többi közé két rétegenként tegyünk.

Tojássárgájával kenjük meg, vágjuk fel még sütés előtt rombusz alakú szeletekre, és 180 C°-os sütőben mintegy félóráig süssük.

A megsült baklavát amikor a sütőből kivesszük, újból öntsük meg, a maradék olvasztott vajjal.

Kép helye ROMÁN BAKLAVA

Újévre és más ünnepekre a nagyszámú vendégsereget a legjobb román baklavával kínálni, amint az a román nép körében szokásos.

Vásároljunk rétestésztát. A baklava készítését 25 dkg vaj megolvasztásával kezdjük. Az olvasztott vajjal megkenünk egy nagy tepsit.

A rétestésztát nagyon óvatosan göngyöljük ki. Fektessünk egy réteg tésztát a tepsibe, és ecsettel kenjük meg olvasztott vajjal. Három-öt réteg tésztával ismételjük ezt meg, az egymásra fektetett tésztarétegek lesznek a baklava alapja.

Egy tálban keverjünk össze 75 dkg apróra vagdalt dióbelet négy evőkanál fahéjporral. A tésztaalapra rétegezzünk fahéjas diót. Utána felváltva egy réteg tészta, arra egy réteg dió következik, amíg tart a tésztából és a dióból. Végül felül is három-öt réteg tésztával zárjuk.

Kép helye Kép helye

Egy jó éles késsel vágjuk fel a baklavát 4 cm-es kockákra. Jól nyomjuk rá, hogy a legalsó tésztaréteget is elvágjuk.

A baklavát 180 C°-ra előmelegített sütőben háromnegyed óráig kell sütni.

Kép helye Kép helye

Sütés közben egy nagy lábasban szirupot készítünk. A lábasba két narancsot facsarunk, és a narancslevet feltöltjük 8 dl-re vízzel. 80 dkg cukrot és negyedkiló akácmézet öntünk a vízbe. Kevergetve melegítjük, hogy a szirup besűrűsödjön. Amikor kellően sűrűnek találjuk, levesszük a tűzről. Belekeverünk három tasak vaníliás cukrot, és keverünk bele reszelt narancshéjat, citromhéjat.

Amikor a baklava megsült, kivesszük a sütőből, és lassan rátöltjük a szirupot. Főleg a vágatokat öntjük meg, hogy a szirup a sütemény belsejébe szívódjon. Addig ismételjük a szirup rátöltését, amíg el nem fogy.

Kép helye Kép helye

A még meleg sütőbe visszatesszük egy időre a baklavát. Süthetjük is még, ha kell. Amikor végleg kivettük a sütőből, fedjük le alufóliával, és szobahőmérsékleten tárolhatjuk másnapig, amikor a vendégek megjönnek. Csak az a baj, hogy az illatát addig is érezzük, és nem bírunk ellenállni, hogy megkóstoljuk.

Kép helye ÚJSZERŰ BAKLAVA
(görög sütemény)

Hozzávalók 12 adagra:
50 dkg fagyasztott süteménytészta
2,5 csésze apróra vagdalt dióbél
1/2 csésze cukor
1,5 kávéskanál őrölt fahéj
3/4 csésze vaj vagy margarin
3/4 csésze méz
1 evőkanál citromlé
A tetejére:
2,5 dl tejszínhab
1 kávéskanál porcukor
1 kávéskanál vaníliás cukor

Ez a sütemény a baklavának egy újszerű változata.

Melegítsük elő a sütőt. Egy 22-23 cm-es süteménysütő formát kenjünk ki vajjal, és fektessük bele a készen vásárolt süteménytészta felét.

Egy közepes tálban keverjük össze a dióbelet a cukorral és a fahéjporral. A vajat vagy margarint olvasszuk meg, egyharmad részét öntsük a süteménytésztára, és rögtön utána a cukros dióbelet is. Simítsuk egyenletesre, és öntsük rá a vaj második harmadát.

Fektessük rá a tészta másik felét, és öntsük rá egyenletesen a maradék vajat.

Meleg sütőben 45-55 percig süssük, amíg aranyszínű nem lesz.

Közvetlenül mielőtt kivennénk a sütőből a mézet és a citromlevet - ha kell, kevés vízzel - melegítsük fel, gyakori keverés közben, amíg jól folyós nem lesz.

A süteményt a sütőből kivéve rácsra helyezzük hűlni. A forró süteményre óvatosan, egyenletesen öntsük a citromos mézet, hogy beszívódjon a tésztába.

Mielőtt felszeletelnénk, a sütemény legalább három órán át álljon. A cukros, vaníliás tejszínhabot felszeletelés után, személyenként adagoljuk a süteményre.


A baklava világhódító útján Amerikába is eljutott. Egy amerikai, egy olasz és végül egy hazai baklava fényképe:

Kép helye Kép helye Kép helye

Kép helye DIÓS-MANDULÁS-PISZTÁCIÁS RÉTES
(német recept, a baklava utánérzése)

Hozzávalók:
A sziruphoz:
25 dkg méz
félkiló cukor
2 narancs leve és reszelt héja
1 szál fahéj
A réteshez:
20 dkg dióbél
16 dkg mandula
14 dkg pisztácia
2 tojás
félkiló rétestészta
15 dkg olvasztott vaj

4 dl vízben forraljuk fel együtt, összekeverve a mézet, cukrot, narancslevet, narancshéjat, fahéjat. Addig főzzük, amíg a szirup be nem sűrűsödik. A tűzről levéve még egyszer megkeverjük, és kivesszük a fahéjat. Hagyjuk a szirupot kihűlni.

A sütőt 200 C°-ra melegítjük elő. Egy tepsin 3-4 percig pirítjuk a magvakat. Amikor a dió színesedni kezd, kivesszük a tepsit. A magvakat apróra vagdaljuk, egy tálba öntjük, összekeverjük.

A sütő hőmérsékletét 150 C°-ra mérsékeljük.

A tojást kissé felverjük.

A rétestésztát rétegenként terítjük ki. Az első réteget először olvasztott vajjal kenjük meg, majd felvert tojással, és ugyanígy a ráterített második réteget is. A második rétegre diós keveréket szórunk. Feltekerjük a tésztát, és tekerés közben is kenegetjük vajjal. A tekercs tetejét pedig tojással kenjük meg.

Úgy osztjuk el a diós keveréket, hogy a félkiló tésztára egyenletesen jusson.

A tekercseket 150 C°-on 5 percig sütjük. Utána 130 C°-ra mérsékeljük a hőmérsékletet, és addig sütjük tovább, amíg a tekercsek teteje szép aranybarna színt nem kap. Ezután kivesszük a sütőből, és hagyjuk kihűlni.

A tekercseket felszeleteljük. Megöntjük sziruppal, és másnapig állni hagyjuk a szirupban, hogy a sütemény jól megszívja magát.

Német ízlés szerint joghurttal szervírozhatjuk.

---------------------------------------------- Fel------------------------------------- Tovább